fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Prezes TK wszczęła postępowanie ws. konstytucyjności ewentualnego przesunięcia terminu wyborów prezydenckich

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska wszczęła postępowanie ws. wniosku marszałek Sejmu dotyczącego konstytucyjności ewentualnego przesunięcia terminu wyborów prezydenckich.

Jak podała jedna ze stacji telewizyjnych, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska wnosi o przedstawienie pisemnego stanowiska TK do czwartku do godz. 10.00.

Wniosek do Trybunału ws. daty wyborów skierowała w środę rano marszałek Elżbieta Witek. Kancelaria Sejmu wskazała, że jest on oparty m.in. na brzmieniu przepisów konstytucji i Kodeksu wyborczego oraz orzecznictwie TK.

Zwrócono też uwagę, że ustawa zasadnicza nie mówi o obowiązku zarządzenia wyborów nie wcześniej niż na 7 i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji prezydenta oraz że w konstytucji mowa jest o „dniu wyborów”, a nie „dniu wolnym”.

Chodzi o rozwianie wątpliwości, czy jeśli wybory zostały ogłoszone na 10 maja mogą odbyć się np. 17 czy 23 maja – powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk.

– Z uwagi na fakt, że ze stanowiska PKW wynika, iż wybory nie mogą odbyć się z przyczyn obiektywnych 10 maja. To jest taka wątpliwość, którą podjęła marszałek – w związku z powyższym chce ją rozwiać pytaniem do Trybunału Konstytucyjnego. Sądzę, że wszczęcie postępowania w tej sprawie i wydanie orzeczenia czy rozstrzygnięcia może w dużej mierze ułatwić marszałek wyznaczenie czy też zmianę terminu na inny, jeśli oczywiście taka będzie decyzja Trybunału. Mamy sytuację nadzwyczajną, ekstraordynaryjną, jaka się nigdy wcześniej nie zdarzyła w historii naszego kraju – w związku z powyższym, wydaje się, że działanie zmierzające do zaangażowania Trybunału Konstytucyjnego i uzyskania rozstrzygnięcia tej sprawy jest posunięciem bardzo uzasadnionym – argumentował Arkadiusz Mularczyk.

Tymczasem w parlamencie ważą się losy ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. We wtorek Senat odrzucił ustawę. Teraz wnioskiem wyższej izby zajmie się Sejm.

Jeszcze w środę – jak zapowiedział marszałek Tomasz Grodzki – stanowisko Senatu ws. ustawy o głosowaniu korespondencyjnym ma trafić do Sejmu.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl