Prezes PKN Orlen w zakładzie głównym spółki o połączeniu z Grupą Lotos

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który odwiedził w czwartek zakład główny spółki w Płocku, największy kompleks rafineryjno-pertochemiczny w Polsce, podkreślił determinację dla przeprowadzenia procesu połączenia tego koncernu z gdańską Grupą Lotos.

Szef PKN Orlen odwiedził w płockim Centrum Administracyjnym spółki miejsce, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa oraz krzyż, który w listopadzie 2003 r. poświęcił papież św. Jan Paweł II w intencji połączenia z Grupą Lotos.

„Kiedy dowiedziałem się, że w Płocku jest takie miejsce, uznałem, że w obliczu zapadających decyzji chcę je zobaczyć. Koncepcja połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos jest obecna w sferze gospodarczej od długiego czasu, a takie symboliczne miejsca tu w Płocku i w Gdańsku są na to niezbitym dowodem” – powiedział Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki. I dodał: „Dlatego też jesteśmy pełni determinacji, aby ten proces sprawnie i skutecznie przeprowadzić”.

Na terenie zakładu głównego PKN Orlen prezes spółki rozmawiał z pracownikami; odwiedził m.in. sterownie niektórych instalacji oraz zakładową straż pożarną płockiego koncernu.

„Doceniam wysiłek naszych pracowników i jego efekty, które przekładają się na realizację strategii Orlenu” – oświadczył Daniel Obajtek.

Jak zaznaczył, osiąganie celów strategicznych PKN Orlen „wymaga zaangażowania i konsekwencji w podejmowanych działaniach”.

„Cieszę się, że pracownikom nie są obce takie cechy, jak profesjonalizm i skuteczność, ponieważ są one ważne także i dla mnie. Wszyscy musimy wymagać od siebie wykonywania obowiązków na najwyższym poziomie” – podkreślił prezes płockiego koncernu.

Reprezentujący Skarb Państwa minister energii Krzysztof Tchórzewski i prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podpisali pod koniec lutego list intencyjny w sprawie „rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej” przez płocki koncern nad Grupą Lotos.

PKN Orlen i Skarb państwa zobowiązały się do podjęcia „w dobrej wierze rozmów”, których celem będzie przeprowadzenie transakcji rozumianej jako nabycie przez płocki koncern bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. udziału w kapitale zakładowym Grupy Lotos. Według wstępnych planów, transakcja zakłada nabycie przez płocki koncern akcji gdańskiej spółki od jej akcjonariuszy, w tym w szczególności od Skarbu Państwa.

„Budowa silnego, zintegrowanego koncernu paliwowo-petrochemicznego to decyzja biznesowa niezbędna z kilku perspektyw: przyszłości biznesowej obu firm, budowania wartości firmy dla akcjonariuszy, bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również interesu klientów indywidualnych” – ocenił m.in. prezes PKN Orlen w komunikacie informującym o uzgodnieniach zawartych z ministrem energii. Obajtek zapowiedział wówczas, że przejęcie kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos prowadzone będzie przy poszanowaniu praw wszystkich akcjonariuszy i z troską o pracowników.

Według PKN Orlen, przejęcie kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos, ze względów formalnych, np. konieczność uzyskania niezbędnych zgód, potrwa około roku. Jak zapowiedział płocki koncern, cały proces podlegał będzie pełnej transparentności.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl