Prezes PGNiG o decyzji rzecznika TSUE dot. gazociągu OPAL: Dobra wiadomość nie tylko dla Polski, ale również dla bezpieczeństwa energetycznego całej UE

Prezes PGNiG odniósł się do opinii rzecznika Trybunału Sprawiedliwości UE. Chce on oddalenia odwołania Niemiec od wyroku ws. gazociągu OPAL, który jest odnogą Nord Stream. Uniemożliwienie monopolizacji całej przepustowości gazociągu OPAL to dobra wiadomość nie tylko dla Polski, ale również dla bezpieczeństwa energetycznego całej UE – podkreślił Paweł Majewski.

Chodzi o decyzję Komisji Europejskiej, która w 2016 r. umożliwiła Gazpromowi korzystanie z całej przepustowości OPAL-u. Spowodowało to redukcję przepływu gazu gazociągami: Jamalskim i Braterstwo, które transportują rosyjski gaz do przez Białoruś i Ukrainę.

Polska, popierana przez Łotwę i Litwę, wniosła do sądownictwa unijnego o unieważnienie decyzji. W 2019 r. sąd przyznał rację Polsce. Niemcy zaskarżyły orzeczenie do TSUE.

Dzisiejsza opinia rzecznika generalnego potwierdza argumenty naszego kraju oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – mówił Paweł Majewski, prezes PGNIG.

– Sprawa ma znaczenie nie tylko w kontekście konkretnego gazociągu. Uniemożliwienie monopolizacji całej przepustowości gazociągu OPAL to dobra wiadomość nie tylko dla Polski, ale również dla bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej oraz prawidłowego funkcjonowania unijnego rynku gazu. Zależy nam, aby solidarność energetyczna w UE nie była pustym sloganem, który będzie dowolnie interpretowany pod bieżące potrzeby, ale zasadą prawa obowiązującą unijne instytucje i szanowaną przez państwa członkowskie. Oczekujemy pełnego stosowania zasady solidarności energetycznej, również w odniesieniu do projektu Nord Stream 2 – powiedział Paweł Majewski.

Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku. TSUE może się z nią zgodzić, może jednak też wydać zupełnie inny wyrok.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl