Prezes PFR: Wierzę, że dzięki PPK stworzymy powszechny system budujący oszczędności emerytalne

Wierzę, że dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym, przy zaangażowaniu pracodawców, stworzymy powszechny system budujący oszczędności emerytalne pracowników – mówi w dzisiejszej „Rzeczpospolitej” prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Zapowiada też kampanię informacyjną dot. PPK.

Sejm uchwalił ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) na początku października. Obecnie czeka ona na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawa zakłada utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo. Program ma dotyczyć – według szacunków rządu – ok. 11,5 mln pracowników i zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów, po ukończeniu przez nich 60. roku życia.

Paweł Borys podkreśla w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych została bardzo dobrze przygotowana przez Ministerstwo Finansów i jest efektem wielomiesięcznych konsultacji z partnerami społecznymi – związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców.

Jak mówi szef PFR, pomimo niskiego zaufania do systemu emerytalnego, dostrzega „rosnącą świadomość olbrzymich wyzwań związanych ze starzeniem się społeczeństwa i spadkiem przyszłych emerytur”.

„Zaczyna przekładać się to na zrozumienie, że tylko wspólnie pracownicy i pracodawcy przy wsparciu Państwa mogą stworzyć rozwiązanie w postaci systemu gromadzenia dodatkowych, prywatnych środków na cele emerytalne, takiego jakim jest właśnie PPK” – przekonuje Paweł Borys.

„Wierzę, że w tym przypadku nie sprawdzi się powiedzenie >>mądry Polak po szkodzie<< i już teraz, dzięki szczególnie zaangażowaniu pracodawców, stworzymy powszechny system budujący oszczędności emerytalne pracowników na okres po aktywności zawodowej” – podkreśla szef Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zauważa przy tym, że przed Polskim Funduszem Rozwoju jest teraz poważne wyzwanie – „przygotowanie wdrożenia tego systemu w niespełna trzy kwartały, podczas gdy w Wielkiej Brytanii zajęło to blisko trzy lata”.

„Dlatego intensywnie pracujemy nad przygotowaniem systemu rozliczeń, kampanii informacyjnej oraz portalu poświęconego PPK” – mówi Paweł Borys i dodaje, że PFR chce „dotrzeć do wszystkich pracodawców i pracowników z jak najszerszą informacją o zasadach tworzenia i korzyściach wynikających z uczestnictwa w tym programie”.

Pytany, jak będzie wyglądała kampania informacyjna, zapowiada, że Polski Fundusz Rozwoju chce jeszcze w tym roku, we współpracy z bankami i zakładami ubezpieczeń, przekazać pracodawcom „zestaw kluczowych informacji o Pracowniczych Planach Kapitałowych w postaci elektronicznej broszury”.

„W drugim kwartale uruchomimy portal PPK oraz call center dla pracowników i pracodawców. Od stycznia poprzez media chcemy docierać przez kolejne ponad 2 lata do uczestników programu, czyli pracowników i pracodawców z kampanią informacyjną, wskazując na czym polega PPK i dlaczego warto uczestniczyć w tym programie” – wskazuje Paweł Borys.

Według niego Polski Fundusz Rozwoju będzie przekazywał pracodawcom „wszystkie informacje na temat zasad tworzenia PPK”, co – jak podkreśla – „sprowadzać się będzie głównie do wyboru instytucji finansowej, zawarciu umowy i zdefiniowaniu w systemie kadrowym wpłat na PPK”.

„Pracowników będziemy przekonywać do posiadania prywatnych oszczędności emerytalnych i korzyściach wynikających z dopłat pracodawcy i Państwa oraz efektywnego inwestowania środków” – mówi prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 r. Podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób – od 1 stycznia 2020 r., a firmy zatrudniające co najmniej 20 osób – od 1 lipca 2020 r. Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych.

Program PPK będzie prowadzony przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń i Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Gdy ktoś osiągnie 60. rok życia, będzie mógł wypłacić zgromadzone środki jednorazowo, choć wtedy 75 proc. z nich będzie opodatkowane. Jeżeli kwota ta będzie wypłacana w miesięcznych ratach przez 10 lat, nie będzie opodatkowana.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl