Fot. W. Kompała / KPRM

Premier z okazji Dnia Ojca: Jesteście wspaniałym wzorcem do naśladowania dla dzieci i wnuków

Drodzy Ojcowie, chciałbym szczególnie dziś podziękować Wam za to, że jesteście tak wspaniałym wzorcem do naśladowania dla Waszych dzieci i wnuków – napisał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki z okazji Dnia Ojca. Życzenia ojcom złożył też marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

„Drodzy Ojcowie, chciałbym szczególnie dziś podziękować Wam za to, że jesteście tak wspaniałym wzorcem do naśladowania dla Waszych dzieci i wnuków. Składam najserdeczniejsze życzenia radości i uśmiechów Waszych pociech, które są najlepszą nagrodą za trudy wychowania” – napisał na Twitterze premier.

Życzenia ojcom złożył też marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

„Wszystkim Tatom w dniu Waszego święta życzę radości, cierpliwości i dumy z pełnienia tej niezwykle ważnej roli oraz jak najwięcej czasu spędzonego z Waszymi pociechami” – napisał na Twitterze szef polskiego rządu.

Pierwszy polski Dzień Ojca w 1965 roku uczczono najhuczniej w Łodzi. Poza Łodzią zachęcało do niego kilka pism ogólnopolskich m.in. „Przyjaciółka”.

Międzynarodowy Dzień Ojca ma już ponad sto lat. Święto zainicjowane zostało przez Sonorę Dodd z Waszyngtonu, która w ten sposób chciała uhonorować swojego ojca Williama Smarta, weterana wojny secesyjnej. Po raz pierwszy obchodzone było w USA 19 czerwca 1910 roku. Ale pomysł obiegł cały świat.

Według rzymskokatolickiej tradycji Dzień Ojca jest obchodzony w dzień świętego Józefa, czyli 19 marca – tak jest np. we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii. Tego samego dnia co Polska swoje święto mają ojcowie z Nikaragui.

 

PAP/RIRM

drukuj