Premier Morawiecki o pomocy polskich strażaków dla Szwecji: Zawsze chętnie służymy pomocą naszym przyjaciołom

Zawsze chętnie służymy pomocą naszym przyjaciołom – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do pomocy, której polscy strażacy udzielają, borykającej się z pożarami lasów, Szwecji.

Premier zareagował na wpis na Twitterze minister spraw społecznych Szwecji Anniki Strandhaell: „Jesteśmy tak szczęśliwi, że przychodzą i pomagają nam”.

Wyjazd polskich strażaków do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia.

W akcji gaszenia pożarów biorą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 samochody).

Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (zabierają własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą ratownicy medyczni).

PAP/RIRM

drukuj