Premier M. Morawiecki spotkał się z premierem Czech  

Polityka migracyjna, budżet Unii Europejskiej oraz kwestie energetyczne były tematem polskoczeskich konsultacji międzyrządowych w Pradze. W stolicy Czech spotkali się w czwartek premierzy Mateusz Morawiecki i Andrej Babiš. Towarzyszyli im ministrowie m.in. środowiska, rozwoju regionalnego, rolnictwa i spraw wewnętrznych.

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki podkreślił, że w ostatnich miesiącach relacje pomiędzy obu rządami są ożywione; udaje się szybko rozwiązywać nasze problemy.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że w ramach Grupy Wyszehradzkiej możemy realizować ważne interesy. W tym kontekście wymienił kwestię migracji.

Mówię tutaj między innymi o polityce migracyjnej. Zgadzamy się z premierem Andrejem Babišem, że najbardziej efektywne narzędzia to te, które dotyczą ograniczenia przyczyn migracji i pomocy na miejscu dla krajów, z których migracja występuje. Należy również te unijne wysiłki w celu zwiększenia ochrony granic zewnętrznych i ograniczenia napływu migrantów zwielokrotnić. Staramy się teraz te bardzo dobre konkluzje Rady Europejskiej z Brukseli z czerwca tego roku przekuć w konkretne już akty prawne – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przedmiotem rozmów była także współpraca w obszarze bezpieczeństwa energetycznego. Szef polskiego rządu po raz kolejny przedstawił nasze stanowisko w sprawie rosyjsko-niemieckiej inwestycji – Nord Stream 2. Polska sprzeciwia się budowie drugiej nitki gazociągu; w ocenie rządu magistrala powinna zostać objęta trzecim pakietem energetycznym.

Były to piąte konsultacje polsko-czeskie. Poprzednie odbyły się na początku kwietnia 2016 r. w Warszawie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl