fot. Tomasz Strąg

Premier M. Morawiecki: Dzięki PKP Cargo Terminale powstanie kilkaset nowych miejsc pracy

Dzięki PKP Cargo Terminale powstanie kilkaset nowych miejsc pracy – mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek podczas spotkania na dworcu w Przemyślu. Zapowiedział także rozbudowę terminala kolejowego w tym mieście.

„To będzie praca zarówno dla techników, jak i dla inżynierów” – opisywał. Jak mówił, inwestycje kolejowe są szczególnie istotne w perspektywie rozwoju przyjaznej dla środowiska akcji „TIRy na tory”. Wskazał, że wraz z rozwojem tej idei i rozbudową terminala w Przemyślu, miejsc pracy będzie przybywać.

Według premiera, Przemyśl jako miasto leżące blisko granicy z Ukrainą powinien korzystać na handlu międzynarodowym.

„Jesteśmy przekonani o tym, że stworzenie tutaj wielkiego centrum logistycznego będzie na pewno służyło mieszkańcom regionu” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier ocenił, że Polska jest w trakcie największego programu inwestycji kolejowych „od co najmniej 50 lat”, który obejmuje m.in. odbudowę i tworzenie nowych połączeń kolejowych. Podkreślał, że ostatnie 30 lat oznaczało „antyrozwój” dla kolei i likwidowanie linii, więc należy odwrócić ten proces.

„Tutaj mamy dwa kierunku rozwoju. Pierwszy – to „TIRy na tory” i zmniejszenie ruchu ciężarówek, by wykorzystać sieć kolejową. I drugi: koleje rozsądnie dużych prędkości” – opisywał. Według premiera, rozwój kolei ma objąć zarówno transport pasażerski, jak i towarowy.

Premier Morawiecki zapowiedział także, iż „jeśli współpraca z samorządem będzie odpowiednia”, to możliwa będzie budowa w Przemyślu centrum przesiadkowego, które służyłoby rozwojowi turystyki.

PAP

drukuj