By Ināra Mūrniece tiekas ar Lietuvas premjerministru (32227349026).jpg:Saeimaderivative work: Homo ergaster (talk) - Ināra Mūrniece tiekas ar Lietuvas premjerministru (32227349026).jpg, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58315939

Premier Litwy zapowiada obronę przewoźników ze swego kraju

Po przyjęciu przez Parlament Europejski pakietu mobilności, premier Litwy Saulius Skvernelis zapowiedział w czwartek, że będzie bronił interesów krajowych przewoźników wszelkim dostępnymi środkami prawnymi.

„Pakiet ten jest dyskryminujący względem przewoźników z krajów na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej” – ocenił Saulius Skvernelis.

„Jesteśmy gotowi bronić naszego stanowiska środkami prawnymi i czekamy na konkretne działania Komisji Europejskiej w celu złagodzenia negatywnych zapisów” – dodał.

W środę Saulius Skvernelis nie wykluczył, że Litwa wraz z innymi krajami, które nie zgadzają się na pakiet mobilności, zwróci się do „odpowiednich sądów”.

W ocenie szefa litewskiego MSZ Linasa Linkevicziusa, „jednym z zapisów, które najbardziej dyskryminują litewskich przewoźników oraz z innych państw peryferyjnych Unii Europejskiej, jest zapis o obowiązku powrotu ciężarówek co osiem tygodni do kraju”.

„Litwa będzie nadal bronić interesów swoich przewoźników wszelkimi możliwymi środkami politycznymi i prawnymi” – zaznaczył minister.

Sekretarz generalny Litewskiego Związku Przewoźników Sigitas Żilius określa przyjęty pakiet mobilności mianem „nowego paktu Ribbentrop-Mołotow, który dzieli Europę”.

Tłumaczy, że przedsiębiorstwa państw znajdujących się w centralnej części UE będą miały obecnie przewagę ekonomiczną nad tymi z państw znajdujących się na jej obrzeżach, z powodu krótszej drogi do pokonania w celu spełnienia wymagania przymusowych powrotów.

Litewscy przewoźnicy generują około 7 proc. PKB.

PE zaakceptował tzw. pakiet mobilności, który negatywnie został oceniony przez Litwę, Polskę i siedem innych państw. Nowe przepisy zaostrzają zasady w transporcie międzynarodowym dotyczące płacy i pracy kierowców.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl