fot. PAP/Darek Delmanowicz

Prawie 3 tys. osób próbowało nielegalnie wjechać Polski

Prawie 3 tys.  osób z fałszywymi dokumentami próbowało w ubiegłym roku przekroczyć granice Polski. Wzrasta liczba obcokrajowców usiłujących wjechać do naszego kraju na podrobionej bądź wyłudzonej dokumentacji. O sprawie napisał dziennik „Rzeczpospolita”. W procederze z wątpliwymi wizami przeważają Ukraińcy.

Pogranicznicy wskazują jednak, że pojawiają się także podrobione paszporty – w ubiegłym roku ujawniono 100 takich przypadków.

Polskie dokumenty są jednak zbyt dobrze oznaczone, by można było je łatwo podrobić. Zdarza się to rzadko i jest szybko wykrywane.

Polityka rządu ws. osób przybywających do kraju jest jasno określona i stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo – mówi poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

– To nie jest tak, że my jesteśmy państwem zamkniętym. Cała historia Polski pokazuje, że zawsze byliśmy państwem gościnnym, ale dzisiaj mamy taką sytuację, że z jednej strony granice wewnętrzne, np. granice Unii, zanikły, a z drugiej strony Unia nie radzi sobie z kontrolą osób przebywających na jej terytorium. Proszę zwrócić uwagę na nieszczęścia, które się wydarzyły, na zamachy. Naszą politykę przyjazdową na terytorium Polski musimy też traktować w takich kategoriach bezpieczeństwa i stąd wydaje mi się, że wszystkie ostatnie decyzje rządu, mówiące chociażby o wzmocnieniu Straży Granicznej, wzmocnieniu naszych służb (dzisiaj obserwowaliśmy treningi służb specjalnych) są niezwykle ważne – wskazuje poseł Arkadiusz Czartoryski.

W 2015 r. fałszywe dokumenty: wizy, stemple, paszporty oraz dowody osobiste Straż Graniczna ujawniła u ponad 2,7 tys. osób.

Wśród nich wyłowiono ponad 2 tys. podrobionych wiz, 106 paszportów i 90 dowodów osobistych, ponadto 58 dokumentów pobytowych i 17 innych.

RIRM

drukuj