fot. twitter.com

Pracownicy PKN Orlen będą wspierać seniorów

Pracownicy PKN Orlen w ramach wolontariatu będą wspierać seniorów w codziennych czynnościach, jak np. wizyty w aptece, urzędzie czy zakupy. Koncern informował w poniedziałek, że bierze udział w Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów.

 

Informując o inicjatywie, PKN Orlen zaznaczył, iż wspiera w ten sposób „działania mające na celu ograniczenie pandemii COVID-19”.

„Pracownicy koncernu w ramach wolontariatu będą wspierać seniorów w codziennych czynnościach, takich jak wizyty w aptece, urzędzie czy też zakupach domowych. Firma bierze udział w Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów – nowym rządowym programie, którego celem jest ochrona osób starszych” – oznajmiła spółka.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że płocki koncern „ma wieloletnią tradycję wolontariatu” i nie mogło zabraknąć jego udziału w nowym programie rządowym skierowanym do seniorów.

„Nasi pracownicy wielokrotnie udowodnili, że los potrzebujących nie jest im obojętny. Wiem, że i tym razem można na nich liczyć. Wspieramy walkę z pandemią w każdy możliwy i dostępny sposób. Pomoc oraz ochrona osób starszych, które są najbardziej narażone w związku z pandemią, to ważny element tych działań” – powiedział prezes, cytowany w komunikacie PKN Orlen.

Jak zaznaczył PKN, Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów ma na celu zabezpieczenie osób starszych przed zakażeniem oraz zapewnienie im wsparcia w codziennych czynnościach – „dzięki programowi, osoby w wieku powyżej 70 lat uzyskują niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu”.

„Poprzez specjalną infolinię, osoby starsze mogą poinformować m.in. o produktach, które są im niezbędne, aby bezpiecznie pozostać w domu. Zamówione artykuły zostaną dostarczone bezpośrednio pod ich drzwi, przy wsparciu wolontariuszy. Pomoc nie ogranicza się jedynie do zakupów, wolontariusze mogą również wyprowadzić psa, czy też pomóc w sprawach urzędowych” – wyjaśnił koncern.

Spółka przypomniała, iż w ubiegłym tygodniu zainicjowała akcję, w której sportowcy wspierani przez koncern promują przestrzeganie zasad zgodnych z obecnym reżimem sanitarnym – w inicjatywę zaangażowało się blisko 50 sportowców wspieranych przez koncern, w tym mistrz świata na żużlu Bartosz Zmarzlik, kierowca F1 oraz DTM Robert Kubica, lekkoatletki Anita Włodarczyk, Justyna Święty-Ersetic czy też cały zespół siatkarzy VERVA Warszawa Orlen Paliwa.

PKN wspomniał jednocześnie, że już podczas pierwszej fali pandemii przeznaczył ponad 100 mln zł na pomoc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

„Wsparcie rzeczowe i finansowe przekazywane było w szczególności służbom medycznym oraz mundurowym, zaangażowanym w ratowanie życia i zdrowia zakażonych osób. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup m.in. środków ochrony indywidualnej, w tym masek, rękawiczek, kombinezonów oraz gogli, a także sprzętu medycznego” – dodał płocki koncern.

Wsparcie otrzymały również personel i podopieczni Domów Pomocy Społecznej.

„PKN Orlen przekazał 21 najbardziej potrzebującym placówkom z całej Polski maski ochronne, rękawice, kombinezony, gogle oraz płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni” – przekazała spółka.

Koncern podkreślił zarazem, iż dodatkowo jego korporacyjna Fundacja Orlen wspierała szpitale w całej Polsce, zajmujące się diagnozowaniem oraz leczeniem zakażonych osób.

„Za otrzymane darowizny placówki m.in. poszerzyły bazę laboratoryjną, zakupiły karetki, sprzęt medyczny, a także kombinezony ochronne, gogle, przyłbice, maski ochronne i rękawiczki chirurgiczne oraz środki dezynfekcyjne” – podał PKN Orlen.

Zwrócił przy tym uwagę, że na początku pandemii koronawirusa spółka Orlen Oil z Grupy Orlen, „błyskawicznie, bo w ciągu 10 dni, przestawiła linie produkujące płyn do spryskiwaczy i w trybie ciągłym rozpoczęła wytwarzanie płynu do dezynfekcji rąk”.

„Przekazywano go na potrzeby służby zdrowia i służb mundurowych, a także do sprzedaży detalicznej” – przypomniał PKN.

PAP

drukuj