Prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela ugrzęzły

Do tej pory projekt w sprawie nowelizacji Karty Nauczyciela nie trafił do Sejmu. W czerwcu miały rozpocząć się prace nad nowelizacją.

Minister edukacji unika odpowiedzi w tej sprawie – pisze dziś jeden z dzienników.

Zmiany w Karcie Nauczyciela dotyczą przede wszystkim ograniczenia możliwości korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Nowelizacja zmienia również system naliczania tzw. dodatków uzupełniających.

Proponowane zmiany uderzają w nauczycieli i służą głównie oszczędnościom – mówi poseł Marzena Machałek, członek sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

– Dzisiaj właściwie nie wiadomo kiedy będą wprowadzone zmiany w karcie nauczyciela i dobrze, bo są to złe i antynauczycielskie zmiany. Sądzę, że Donald Tusk w ogniu krytyki boi się narazić następnej grupie zawodowej, boi się narazić nauczycielom. W związku z tym wdrażanie w życie zmian niekorzystnych jest wstrzymane. Widzimy, że trwają dyskusje z samorządowcami, bo za tymi zmianami dosyć mocno optują samorządowcy. Aczkolwiek, nie wynika to z tego, że samorządowcy są przeciwko nauczycielom, ale wszędzie, gdzie mogą szukają oszczędności, a oświata stanowi najważniejszy wydatek w budżetach większości samorządów gmin, powiatów czy województw – powiedziała poseł Marzena Machałek.

Samorządowcy z dystansem podchodzą do zmian ministerstwa edukacji w tej sprawie. W Polsce już ponad 93 proc. gmin wydaje na edukacje więcej niż otrzymuje z subwencji oświatowych.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl