Poznańskie obchody czerwca 1956 roku

W Poznaniu trwają obchody 57. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. Od rana przed miejscami pamięci organizowane są spotkania, składane wieńce i kwiaty. Uroczystości zaplanowano m.in. przed bramami zakładów, w których protestowali robotnicy.

W intencji ofiar Czerwca’56 sprawowana będzie Msza św. w kościele oo. Dominikanów o godz. 17.00. W uroczystościach udział wezmą przedstawiciele lokalnych władz, związkowcy i kombatanci.

Przypomnijmy, 28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady Cegielskiego) podjęli strajk generalny pod hasłem „Chleba i wolności” i zorganizowali masową demonstrację uliczną.

– Uczczenie tego wydarzenia jest naszą pamięcią. To się zaczęło właśnie w Poznaniu 57 lat temu. To był pierwszy tak duży bunt, który zauważył świat. Takich buntów było kilka, ale my o nich nie wiemy, o niektórych lokalnie gdzieś słyszałem. W Kielcach też był taki protest robotników, ale oni się nie wybili ponad. Nasi pracownicy zakłady Cegielskiego wykorzystali targi międzynarodowe i gości dlatego wiadomość o tych rozruchach poszła w świat – mówi Marek Tyliński, zastępca przewodniczącego Solidarności Zakładów Cegielskiego.

Przypomnijmy, w wyniku dwudniowych starć w 1956 r. na ulicach Poznania – według badań IPN – zginęło co najmniej 58 osób (w tym kilku żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa), a kilkaset zostało rannych. Około 700 osób aresztowano.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl