Powstał poradnik działaczy Kampanii Przeciw Homofobii. T. Rzymkowski: To działanie mające na celu podporządkowanie języka skrajnie lewicowej ideologii

Pod merytorycznym patronatem Rady Języka Polskiego powstał poradnik o tym, jak mówić i pisać o osobach LGBT, kobietach, migrantach czy osobach z Afryki. Publikację przygotowali m.in. działacze z Kampanii Przeciw Homofobii.

Dziennik „Rzeczpospolita” podał dziś, że napisano w niej m.in., iż nie należy używać takich słów jak ,,homoseksualista” czy ,,homoseksualizm”. Według poradnika należy je zastępować słowami ,,homoseksualność” czy ,,osoba homoseksualna”.

W przypadku słowa ,,homoseksualizm” tłumaczone jest to tym, że końcówka -izm budzi negatywne skojarzenia z chorobą lub zaburzeniem. Z publikacji wynika też, że niepoprawny jest termin ,,mniejszości homoseksualne”.

Nadanie merytorycznego patronatu takiemu poradnikowi przez Radę Języka Polskiego negatywnie ocenia Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji.

– Rada Języka Polskiego powinna stać na straży znaczenia słów, pojęć, łatwości przekazywania informacji i posługiwania się naszą ojczystą mową, czyli językiem polskim. Natomiast to, co zaprezentowano w tym poradniku to zbiór działań mających na celu podporządkowanie języka skrajnie lewicowej ideologii. Ma on być narzędziem cenzurowania wypowiedzi w przestrzeni publicznej takich pojęć, które jednoznacznie oddają rzeczywistość. Twórcy poradnika sugerują rozwiązania semantyczne, które mają mistyfikować tę rzeczywistość lub ją przykrywać – tłumaczy Tomasz Rzymkowski.

W poradniku m.in. odradza się używania słów ,,murzyn”, ,,fala uchodźców” i ,,migranci ekonomiczni”. Ponadto zaleca się stosowanie takich form jak ,,pani profesoro” zamiast pani profesor czy np. prezydentka i premierka.

Patronat honorowy nad publikacją objął Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl