Powołano podkomisje ds. ustawy radiofonii i telewizji

Dwa projekty noweli ustawy o radiofonii i telewizji mające na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego trafiły do sejmowej podkomisji.

 

Chodzi o przepisy dotyczące opłat za koncesje radiowe i telewizyjne. Obecnie powstała luka prawna. Przed wakacjami parlamentarnymi posłowie PiS przedstawili własny projekt w tej sprawie. Odrzuciła go marszałek sejmu Ewa Kopacz.

 

Komisja zdecydowała, że do rozpatrzenia projektów powoła podkomisję. Miała być ona dziewięcioosobowa – w jej skład weszłoby trzech przedstawicieli PO, dwóch PiS i po jednym pośle Ruchu Palikota, PSL, SLD, i Solidarnej Polski (trzy ostatnie kluby w komisji kultury reprezentują pojedynczy posłowie). Tymczasem komisja liczyć będzie siedem osób.

 

Zbigniew Kuźmiuk ocenił, że powstanie luki prawnej po utracie mocy przepisów zakwestionowanych przez TK sprawi, że podmioty, których opłaty koncesyjne zostały rozłożone na raty, nie będą ich wnosić i przed sądami administracyjnymi uzyskają możliwość unikania tych opłat, nawet w sytuacji, kiedy parlament przyjmie ustawę regulującą to zagadnienie.

 

Rozpatrywanie tego projektu dzisiaj wydaje się zdecydowanie spóźnione. Oczywiście forsujemy mimo wszystko ten projekt, ale wydaje się, że wszyscy ci, którzy uzyskali koncesje i mieli wyznaczone opłaty będą mogli w przyszłości powoływać się przed sądami administracyjnymi na tę lukę, która tych opłat koncesyjnych nie wnosi – powiedział Kuźmiuk.

 

KRRiT rozłożyła opłaty koncesyjne za miejsce na pierwszym multipleksie trzem firmom. Spółkom: STAVKA i Lemon Records opłatę w wysokości 10,3 mln złotych rozłożono na
114 miesięcznych rat, a spółce Eska 7,3 mln złotych podzielono na 93 raty. Posiedzenie podkomisji  zaplanowano na najbliższy czwartek.

 

RIRM

drukuj