Potrójne spotkanie na wieczornym niebie

Najbliższe wieczory to czas, kiedy możemy dojrzeć na niebie bliskie spotkanie trzech jasnych planet: Merkurego, Wenus i Jowisza – poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

„Najlepsze warunki do podziwiania spotkania na sferze niebieskiej Merkurego, Wenus i Jowisza wystąpią w niedzielę. Tego wieczora wszystkie trzy jasne planety ustawią się w trójkąt, którego boki będą wynosić tylko 2-3 stopnie” – zapowiedział astronom.

Dodał jednak, że warunki do obserwacji będą trudne.

„Na obserwacje można wyjść około pół godziny po zachodzie Słońca, czyli w okolicach godziny 21.10 naszego czasu. Na tle łuny naszej dziennej gwiazdy, około 5-6 stopni nad północno-zachodnim horyzontem, powinniśmy bez problemów dojrzeć jasną Wenus. (…) Jest ona zdecydowanie najjaśniejsza z całej trójki ciał biorących udział w spotkaniu. Blask Jowisza jest więc ponad sześć razy słabszy. Najtrudniej będzie dojrzeć Merkurego, (…) którego blask jest 2,5 razy słabszy od Jowisza” – opisał naukowiec.

Dr Olech radzi, by do obserwacji użyć lornetki lub lunety. Według niego 12-20-krotne powiększenie i pole widzenia na poziomie 3-4 stopni, pozwoli jednocześnie dojrzeć wszystkie trzy ciała, a także podziwiać ich tarcze oraz fazy.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl