fot. PAP / Stefan Kraszewski

Postępowanie nie wystarczy

Potrzebne śledztwo dotyczące Michała Tuska w sprawie działania na szkodę spółki Port Lotniczy Gdańsk – powiedział Bogdan Święczkowski. Do tej pory prowadzone jest postępowanie.

Prokuratura Okręgoww Gdańsku przejmie postępowanie od Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście. Jest to postępowanie sprawdzające i dotyczy zawiadomienia o możliwości działania na niekorzyść majątkową spółki przez Michała Tuska. W trakcie prowadzonego postępowania przesłuchano już prezesa stowarzyszenia „Stop Korupcji” Tomasza Kwiatka, który złożył zawiadomienie na Michała Tuska.

Według Kwiatka w przypadku syna szefa rządu, który pracował jednocześnie dla gdańskiego lotniska i OLT Express, mogło dojść do konfliktu interesów, na której stracić mogła spółka Port Lotniczy Gdańsk. Na razie prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające, a w najbliższym czasie zostaną podjęte decyzje w tej sprawie – mówi prok. Wojciech Szelągowski.

 

„Na obecnym etapie prowadzone są kroki sprawdzające. W ostatnich dniach przesłuchane w tej sprawie składającego zawiadomienie o przestępstwie prezesa Stowarzyszenia Stop Korupcji. W tej chwili te okoliczności, które stanową podstawę przyjętego zawiadomienia o przestępstwie będą musiały zostać w sposób procesowy zweryfikowane. Nie mogę wskazać na konkretne ustalenia dotyczące tego postępowania bo wiem na obecnym etapie postępowania sprawdzającego prokurator ma 30 dni od momentu wpłynięcia tego zawiadomienia ma prawo podjąć konkretna decyzję” – powiedział prok. Wojciech Szelągowski.

 

Prezes Amber Gold Marcin P. usłyszał zarzuty dotyczące działalności parabankowej oraz podrobienia dokumentów w celu wykluczenia nieprawdy.

Bogdan Święczkowski były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prokurator w stanie spoczynku powiedział, że cała sprawa powinna skończyć wszczęciem śledztwa. Postępowanie sprawdzające jest niewystarczające.

 

„Trzeba wyjaśnić wszystkie okoliczności. Trzeba się zająć także postawa nie tylko Michała Tuska, ale przedstawicieli portu lotniczego Gdańsku. Ich publiczne wypowiedzi są dla mnie tak absurdalne. Trudno uwierzyć, że takie podejście reprezentuje przedstawiciel instytucji publicznej. Natomiast Michał Tusk musi się wytłumaczyć ze swoich działań. Prokuratura musi ustalić, czy mogły one przynieść szkodę i na jakim etapie cały proces został zahamowany. Na dzień dzisiejszy te zachowania można uznać za co najmniej nie etyczne” – powiedział Bogdan Święczkowski.

 

Z kolei wczoraj Prezes Amber Gold Marcin P. usłyszał zarzuty dotyczące działalności para bankowej. Minęło dużo czasu od ujawnienia przez KNF pierwszych przekrętów w spółkach. Dziś działania ABW i prokuratury mogą nie odnieść oczekiwanego skutku, ze względu na opóźnioną reakcję – dodał Bogdan Święczkowski.

 

„Niewątpliwie wszelkie działania prokuratury i służb specjalnych w chwili obecnej są jak najbardziej zasadne szkoda tylko, że przeprowadzone tak późno, w tak odległym okresie czasu. Zgłoszenie tej sprawy przez KNF było w 2009 roku. Niestety jestem przekonany, że nie uda się zabezpieczyć całości dokumentacji, nie uda się zabezpieczyć całości aktywów w Amber Gold a także podejrzanego w tej sprawie. Miał bowiem dużo czasu aby odpowiednie działania w tym zakresie podjąć. Pamiętajmy o tym, że w mediach funkcjonuje informacja o dziwnych przelewach czy sfałszowanych przelewach na kwotę 50 mln zł” – powiedział Bogdan Święczkowski.

 

Wypowiedź Wojciecha Szelągowskiego:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Bogdana Święczkowskiego:


Pobierz Pobierz

drukuj