fot. pl.wikipedia.org

Posłowie PiS-u wystąpili z interpelacją do premiera ws. zakupu grupy Eurozet przez Agorę

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości pytają premiera o sprawę zakupu grupy Eurozet przez Agorę. W interpelacji do Mateusza Morawieckiego wskazują, że transakcja może mieć charakter pozorny i być przeprowadzona w celu obejścia prawa.

Dokument, pod którym podpisali się posłowie m.in. Barbara Bubula, Elżbieta Kruk i Dariusz Piontkowski, opublikował portal wPolityce.pl Przedwstępna umowa sprzedaży Eurozet zakłada, że SFS Ventures miałby pozyskać 60 proc. udziałów, a Agora – 40 proc. Jednak – zdaniem posłów – na mocy takiej struktury transakcji Agora może w przyszłości nabyć wszystkie udziały i zdominować rynek medialny w Polsce. Media donosiły też o powiązaniach SFS Venturess z Georgem Sorosem, co budzi obawy o wpływ kontrowersyjnego biznesmena na ten rynek.

Chodzi nam o ochronę rynku radiowego i zbadanie zgodności z prawem tej transakcji – wskazała poseł Elżbieta Kruk.

– Są tam zapisy, które mogłyby sugerować, że rzeczywistym kupcem, jedynym, a działającym trochę jakby w ukryciu tego radia, jest Agora S.A., która ma już kilka rozgłośni radiowych na rynku polskim. W związku z tym rodzi się wątpliwość, czy przypadkiem ta transakcja nie jest przeprowadzona w taki sposób, aby ominąć wymagane decyzje konkretnych organów. Obawiamy się, że może dojść tutaj do sytuacji pozycji dominującej na tym rynku. Nasz niepokój budzi to, że wśród nabywców jest George Soros, czyli osoba, która prowadzi działalność destrukcyjną – zaznaczyła Elżbieta Kruk.    

W interpelacji zapytano premiera m.in. o działania, jakie podjęły Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, aby wyjaśnić wątpliwości dot. zgody Urzędu na nabycie spółki Eurozet przez Agorę oraz SFS Venturess.

Posłowie chcą też, by zbadano akcję, jaką prowadziła Agora przeciwko spółce Fratria, która też była zainteresowana kupnem Eurozetu.

RIRM

drukuj