fot. twitter.com/KONFEDERACJA_

Posłowie Konfederacji ponownie apelują o weto do ustawy ratyfikacyjnej

Posłowie Konfederacji ponowili apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy ratyfikacyjnej ws. decyzji o zwiększenie zasobów własnych UE; zaproponowali prezydentowi spotkanie w celu przedstawienia swoich argumentów.

Ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącą Funduszu Odbudowy Sejm uchwalił na początku maja. W Senacie KO i PSL zaproponowały dodanie do ustawy ratyfikacyjnej preambuły zastrzegającej, że środki będą zgodnie z zasadami „sprawiedliwości, transparentności i praworządności z zagwarantowaniem równego traktowania podmiotów zainteresowanych realizacją projektów”. Senat ostateczni przyjął ustawę w czwartek bez tej poprawki. Ustawa trafi teraz do podpisu przez prezydenta.

„Apelujemy do prezydenta, by nie łamał konstytucji, by skorzystał z art. 122, który pozwoli mu na weto, odesłanie tego do Sejmu; może w Sejmie uda nam się przekonać posłów, że Fundusz Odbudowy to nie jest fundusz, który jest dla Polaków korzystny, to fundusz pożyczek i 37 lat zadłużenia” – powiedział w piątek poseł Michał Urbaniak.

Według Dobromira Sośnierza „nadchodzi chwila, w której prezydent będzie poddany poważnej próbie”.

„Jeden z najważniejszych sprawdzianów tego, czy nasz prezydent wyrośnie ponad polityczną piaskownicę i stanie się mężem stanu” – dodał poseł.

„Apelujemy, żeby miał odwagę stać się mężem stanu, a nie ulec pokusie populizmu i płynięcia z prądem, tak jak w 2009 roku prezydent Lech Kaczyński, który podpisał traktat lizboński, czego efekty dzisiaj PiS przecież boleśnie odczuwa” – dodał Dobromir Sośnierz.

Zaapelował o spotkanie prezydenta z przedstawicielami Konfederacji.

„Chętnie panu prezydentowi pokażemy bardzo istotne argument za tym, że to zły pomysł, procedowany z naruszeniem prawa, i że w długookresowym terminie będziemy tego strasznie żałować” – podkreślił Dobromir Sośnierz.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski poinformował w piątek, że Andrzej Duda jest gotowy do ratyfikacji ustawy o zasobach własnych UE „bez zbędnej zwłoki”. To jest pewnie kwestia najbliższych dni, może jeszcze w maju proces ratyfikacyjny w Polsce będzie zakończony – dodał.

Ratyfikacja decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy, z którego Polska ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

PAP

drukuj