fot. PAP/EPA

Posłowie Konfederacji i Solidarnej Polski w projekcie uchwały wezwali do odrzucenia „roszczeń PE” ws. tzw. aborcji

Posłowie Konfederacji i Solidarnej Polski w projekcie uchwały wezwali Sejm do odrzucenia „roszczeń Parlamentu Europejskiego do opiniowania procesu stanowienia prawa w Polsce” w związku z czwartkową rezolucją PE w sprawie tzw. aborcji w Polsce.

Pod projektem podpisało się 15 posłów, w tym 8 posłów Konfederacji oraz 7 posłów Solidarnej Polski.

„W nawiązaniu do rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 26 listopada 2020 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie odrzuca roszczenia Parlamentu Europejskiego do opiniowania procesu stanowienia prawa w Polsce oraz działalności instytucji sądowniczych w naszym kraju, w zakresie, w którym jest to wyłączna kompetencja państw członkowskich” – czytamy w projekcie uchwały.

„Parlament Europejski podejmuje w ten sposób działania niezgodne z traktatami regulującymi zasady funkcjonowania Unii Europejskiej i narusza suwerenne prawa państw członkowskich, szkodząc tym samym idei współpracy między narodami na naszym kontynencie” – dodano.

Projekt trafił do Sejmu w piątek, jednak nie znalazł się w porządku obrad. W sobotę poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz wnioskował o przerwę, zwołanie Konwentu Seniorów, żeby włączyć projekt do porządku obrad.

Zdaniem Dobromira Sośnierza projekt uchwały odpowiada na „urojenia PE, któremu wydaje się, że może recenzować” działania polskich władz.

„My nie recenzujemy prac innych państw członkowskich ani PE i oczekujemy wzajemności” – mówił Dobromir Sośnierz.

Ostatecznie wniosek posła Konfederacji o przerwę został odrzucony.

PAP

drukuj