fot. twitter.com/Sejm

Posłowie IX kadencji odebrali zaświadczenia o wyborze

Posłowie Sejmu IX kadencji odebrali w czwartek zaświadczenia o wyborze. Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz podkreślił, że nowi posłowie, ze względu na rekordową frekwencję wyborczą, mają najmocniejszy mandat w całym okresie III RP, życzył im, aby godnie i sumiennie wykonywali swoje obowiązki.

Podczas uroczystości w Sali Kolumnowej Sejmu Wiesław Kozielewicz podkreślił, że ostatnie wybory parlamentarne były historyczne, ponieważ odbyły się w stulecie pierwszych wyborów do Sejmu II RP z 26 stycznia 1919 roku.

Po drugie, jak mówił szef PKW, tegoroczne wybory były historyczne ze względu na rekordową frekwencję. Jak mówił, padł frekwencyjny rekord ostatniego 30-lecia i wyborach wzięło udział ponad 18 mln Polek i Polaków, czyli 61,74 proc. uprawnionych do głosowania.

Ta wysoka jak na Polskę frekwencja wyborcza daje państwu niezwykle silny mandat przedstawicielski, można powiedzieć, że najmocniejszy w całym okresie III RP. Tak uzyskany parlamentarny mandat wypełnia nadzieja wyrażana przez miliony wyborców na sprawiedliwe i sprawne rządy” – mówił do nowych posłów Wiesław Kozielewicz.

W imieniu PKW, pogratulował posłom zwycięstwa w wyborach.

Życzę paniom i panom wybranym w wolnych wyborach do Sejmu RP IX kadencji, abyście pamiętając o wielkich społecznych oczekiwaniach związanych z waszym wyborem rzetelnie i sumiennie wykonując obowiązki swojego poselskiego mandatu godnie zapisali się w polskiej, sejmowej sztafecie pokoleń” – mówił Wiesław Kozielewicz.

Przypomniał słowa, które 11 czerwca 1999 r. w Sejmie do posłów i senatorów skierował papież Jan Paweł II.

Chciałbym życzyć polskim politykom i wszystkim osobom zaangażowanym w życie publiczne, by nie szczędzili sił w budowaniu takiego państwa, które otacza szczególną troską rodzinę, życie ludzkie, wychowanie młodego pokolenia, respektuje prawo do pracy, widzi istotne sprawy całego narodu, jest wrażliwe na potrzeby konkretnego człowieka, szczególnie ubogiego i słabego” – przypomniał słowa Jana Pawła II Wiesław Kozielewicz.

Dodał, że mimo upływu czasu te papieskie życzenia są nadal aktualne.

W wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. i 235 mandatów, Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) – 27,40 proc. i 134 mandaty, SLD (z list którego startowały także Lewica Razem i Wiosna) – 12,56 proc. i 49 mandatów, PSL (który wystartował razem z Kukiz’15) – 8,55 proc. i 30 mandatów, a Konfederacja – 6,81 proc. i 11 mandatów. 1 mandat przypadł Mniejszości Niemieckiej.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl