Poseł Małecki: Działanie LOT ociera się o standardy białoruskie

„Działanie  LOT-u wobec posłów ociera się o standardy białoruskie” – powiedział poseł Maciej Małecki, członek sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT złożył akt oskarżenia do sądu na parlamentarzystów PiS-u. Zawiadomienie trafiło też do ABW. Przewoźnik zarzuca posłom złamanie prawa i działania szkodzące spółce.

Oprócz posła Macieja Małeckiego skarga dotyczy także Adama Kwiatkowskiego i Dawida Jackiewicza, którzy w połowie grudnia złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa LOT Sebastiana Mikosza oraz członka zarządu Tomasza Balcerzaka. Posłowie zarzucili im, m.in. „wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów”.

– Odbieram to jako obronę przez atak, ale jednocześnie jako bardzo niepokojące sygnały o zaprzeczeniu prawa Parlamentu, prawa posłów do kontrolowania działań rządu oraz podległych instytucji, czyli  w tym przypadku podległych spółek. Myślę, że jest to ocieranie się o standardy już nie donieckie, ale białoruskie. Z pewnością będziemy wyjaśniać sprawę, a  przede wszystkim będę chciał zapoznać się z treścią pozwu – zaznaczył poseł Maciej Małecki.

Wątpliwości posłów PiS wzbudzał, m.in. wybór firmy, która ma się zajmować obliczaniem emisji CO2,  czy podpisanie niekorzystnej dla PLL LOT umowy na obsługę Dreamlinerów. Posłowie próbowali uzyskać tą informację od spółki, jednak bezskutecznie.

– Razem z kolegami z Klubu Poselskiego Prawa i Sprawiedliwości podejmowaliśmy próby pozyskania informacji ze spółki, jednak ta informacja nie została udostępniona. Później posłowie skierowali wnioski do Najwyższej Izby Kontroli. Kiedy dotarły do nas kolejne niepokojące informacje, skierowaliśmy zawiadomienie do prokuratury ws. działań zarządu spółki PLL LOT. Zarząd LOT-u zamiast ustosunkowywać się do zarzutów, próbować wyjaśniać te sprawy kieruje pozwy przeciwko posłom, którzy chcą wyjaśniać działania spółki. Jako poseł, członek Komisji Skarbu Państwa – a spółką Skarbu Państwa jest LOT – mogę powiedzieć, że czuję się wyjątkowo i działanie LOT-u jest po prostu działaniem kuriozalnym – ocenia Maciej Małecki.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl