fot. PAP/EPA

Prezydent Portugalii opowiedział się za wypłatą odszkodowań byłym koloniom

Prezydent Portugalii, Marcelo Rebelo de Sousa, opowiedział się za wypłatą odszkodowań finansowych byłym koloniom tego kraju. Środki te, jak dodał, byłyby przekazane w formie zadośćuczynienia za „przestępstwa popełnione w epoce kolonialnej”.

Zdaniem prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy przykładem takich przestępstw jest rozwijane przez portugalskich kolonizatorów niewolnictwo, a także ograbianie rdzennej ludności.

Podczas kolacji z zagranicznymi dziennikarzami w Lizbonie prezydent Portugalii oświadczył, że jego kraj „powinien wziąć na siebie odpowiedzialność” za błędy popełnione w przeszłości.

„Zobaczymy w jaki sposób będziemy to mogli teraz naprawić” – powiedział Marcelo Rebelo de Sousa.

Jego słowa nie pozostały bez echa zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Anielle Franco, minister ds. równouprawnienia rasowego Brazylii, byłej kolonii Portugalii, stwierdziła, że deklaracja Marcelo Rebelo de Sousy jest „ważnym krokiem w debacie o kolonializmie”.

Wypowiedź Marcelo Rebelo de Sousy została szczególnie źle odebrana przez polityków ugrupowań centrowych i prawicowych, w tym szczególnie partii Chega, trzeciej siły politycznej parlamentu. Lider radyklanie prawicowej partii Andre Ventura oświadczył, że wypowiedź prezydenta należy traktować nie jako przejęzyczenie, ale jako „zdradę stanu”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl