fot. pixabay.com

Porozumienie w sprawie tzw. listy surowców krytycznych z poparciem komisji w PE

Komisja przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego poparła porozumienie, które negocjatorzy europarlamentu i państw członkowskich zawarli w sprawie tzw. listy surowców krytycznych w Unii Europejskiej.

Podczas głosowania 50 europosłów opowiedziało się za porozumieniem, a czterech wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw.

Z punktu widzenia Polski najważniejsza informacja to wpisanie na listę węgla koksowego. Europoseł PiS-u, Izabela Kloc, która brała udział w negocjacjach wskazuje, że to sukces naszego kraju.

– Tam trzeba było mocno walczyć o to, aby to się stało i dzięki temu całe pozostałe ustawodawstwo unijne musi uwzględniać wyjątkowy status tego surowca, a Komisja nie będzie mogła nakładać zbyt wielkich obciążeń związanych chociażby z redukcją emisji metanu. Przed Jastrzębską Spółką Węglową (za trzy lata) taki proces, który będzie polegał na tym, że będą sprawdzać, ile tego metanu emituje JSW. W tym momencie, nawet jeżeli byłyby to dość wysokie wskaźniki, to to, że węgiel koksowy jest na tej liście, gwarantuje dalsze funkcjonowanie JSW. Można powiedzieć, że w pewnym momencie przerwaliśmy taką ostrą politykę dekarbonizacyjną UE – podkreśla Izabela Kloc.   

Wpisanie węgla koksowego na listę surowców krytycznych to również większe możliwości pozyskiwania środków finansowych na niezbędne inwestycje np. z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl