Poniatowa wspiera TV Trwam

Po raz drugi ulicami Poniatowej przeszedł marsz poparcia dla TV Trwam w walce o miejsce na multipleksie cyfrowym. Kolejne manifestacje planowane są: 17 listopada w Lublinie i 23 we Wrocławiu.

Protesty są wyrazem sprzeciwu wobec braku możliwości nadawania programu TV Trwam w sygnale MUX-1. Mimo, że nadawca katolickiej stacji Fundacja Lux Veritatis uiścił opłatę koncesyjną należne TV Trwam miejsce wciąż blokuje TVP.

Swój sprzeciw wobec tej sytuacji wyrazili w niedzielę uczestnicy marszu w Poniatowej. Manifestację poprzedziła Eucharystia, sprawowana w kościele Św. Ducha.

W homilii ks. inf. Jan Pęzioł, egzorcysta i wieloletni kustosz sanktuarium w Wąwolnicy, przypomniał że droga historii narodu płynie z Maryją – w dzisiejszych czasach przedłużeniem tej drogi jest Radio Maryja i TV Trwam.

– To Jej modlitwa i opieka, tak trzeba widzieć, bo to jest taka prawda. Dlatego módlmy się podczas tej Mszy św. za Ojczyznę, aby dalej na fali Radia Maryja i TV Trwam szła wielka modlitwa o Polskę Bożą. Gdzie od wielu pokoleń wykute jest hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna będą najdroższe tym, którzy są dziś jeszcze w szkole, albo w przedszkolu – powiedział ks. Jan Pęzioł.

Manifestacja zakończyła się na Placu Konstytucji w centrum Poniatowej apelem o możliwość realizowania przez Fundację Lux Veritatis przyznanej koncesji.

– Apelujemy o niezwłoczne przydzielenie TV Trwam należnego jej miejsca na multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej. Żądamy zaprzestania działań mających znamiona ograniczenia wolności słowa i swobód obywatelskich. Żądamy równego dostępu do środków masowego przekazu dla wszystkich obywateli naszego kraju – mówił Marek Wojciechowski, radny sejmiku woj. lubelskiego.

Prezes UKE Magdalena Gaj wszczęła niedawno postępowanie ws. zwolnienia przez TVP miejsca na multipleksie 1. Nie wiadomo jednak kiedy to postępowanie się zakończy – stwierdziła Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis. Dodała, że taka sytuacja nie zwalnia nas z ponoszenia wysokich opłat za tę koncesję.

KRRiT zdawała sobie sprawę na dzień wydania tej koncesji, że częstotliwości, które są przeznaczone dla TV Trwam są zajęte przez TVP, mimo to naliczyła nam opłatę w taki sposób, jakbyśmy mogli już 9 sierpnia wejść na MUX-1 – stwierdziła Lidia Kochanowicz.

– Czy faktycznie w przełożeniu na pieniądz oznacza to, że według  fundacji zapłaciliśmy około 1 294 000 zł więcej niż powinniśmy zapłacić. W tej sprawie fundacja wniosła do KRRiT wniosek o skorygowanie tej kwoty, zrobiliśmy to już 4 miesiące temu i do dnia dzisiejszego KRRiT pozostaje bezczynna w zakresie rozpatrzenia naszego wniosku nawet nie zadając  sobie trudu działania zgodnie z prawem i wystosowania do nas pisma o przedłużenie tego postępowania. Teraz jeśli chodzi o to, że nie możemy wejść na MUX -1 to oczywiście nie możemy dotrzeć do naszych odbiorców do naszych widzów, którzy czekają na naszą telewizję, i którzy do momentu dopóki nie będziemy na MUX-1 muszą opłacać chociażby opłaty abonamentowe dla kablówek – powiedziała Lidia Kochanowicz.

Przypomnijmy, że podobne marsze jak niedzielny w Poniatowej przeszły ulicami Kwidzyna i Poznania. To kontynuacja manifestacji, które w liczbie ponad 180 odbyły się w ramach sprzeciwu wobec decyzji KRRiT, która w pierwszym konkursie odmówiła TV Trwam miejsca na multipleksie.

RIRM


Galeria:

drukuj