fot Piotr Litwic

Ponad 317 tysięcy kartek i listów wysłano do Powstańców Warszawskich

Podczas czwartej edycji kampanii „BohaterON – włącz historię!” Polacy wysłali 317 307 listów do powstańców warszawskich – poinformowali dziś organizatorzy akcji.

Kampania „BohaterON – włącz historię!” ma na celu uhonorowanie powstańców warszawskich oraz promocję historii Polski XX wieku. Organizatorami akcji są Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria z Wrocławia.

Jak poinformowali organizatorzy, „projekt składa się z działań edukacyjnych skierowanych do uczniów i nauczycieli, pomocy bezpośredniej bohaterom walk o stolicę, Nagrody BohaterONy oraz akcji wysyłania kartek do powstańców, która mimo zmiany formuły cieszyła się w 2019 roku największym do tej pory odzewem”.

„Ponieważ w ubiegłym roku nie udostępnialiśmy bezpłatnych pocztówek akcji, liczyliśmy się z tym, że zainteresowanie wysyłką życzeń do powstańców może być mniejsze. Jakie było nasze zdziwienie, gdy w październiku zostaliśmy wręcz zasypani korespondencją! Jesteśmy zaskoczeni tak dużym odzewem, ale jednocześnie bardzo szczęśliwi, że aż tyle osób chciało podziękować powstańcom za ich patriotyczną postawę i odwagę. 317 307 kartek i listów wysłanych w ramach IV edycji kampanii, 830 tys. – od początku jej trwania – to najlepszy dowód na to, że Polacy chcą poznawać historię swojego kraju i podtrzymywać pamięć o jej bohaterach, a takie akcje jak nasza mają sens” – zacytowano Agnieszkę Łesiuk-Krajewską, organizatorkę projektu „BohaterON – włącz historię!”.

Według informacji prasowej, zaoszczędzone na druku pocztówek środki organizatorzy kampanii przeznaczyli na wsparcie powstańców, czyli zakup w 2019 r. ciepłych posiłków z dowozem do domu, opłacenie dodatkowych godzin pracy sióstr PCK, wykonanie drobnych remontów, m.in. przystosowanie łazienki do potrzeb osoby starszej, a także pomoc medyczną.

Podobnie, jak w poprzednich edycjach, pocztówkę można było również napisać za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl. Na e-kartce obowiązywał jednak limit 25 słów – tylu, ile maksymalnie można było zawrzeć w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas Powstania Warszawskiego. W ten sposób internauci wysłali ponad 19 tys. kartek. Zostaną one wydrukowane i w formie tradycyjnej przekazane kombatantom.

Na stronie internetowej zamieszczone zostały również biogramy bohaterów walk o stolicę.

„Każdy uczestnik akcji mógł zapoznać się z indywidualnymi historiami powstańców i zdecydować, do kogo zaadresuje kartkę lub list z życzeniami. Niemal połowa nadesłanej w ramach akcji korespondencji była spersonalizowana” – poinformowała Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Część kartek trafiła do rąk powstańców obecnych podczas Gali Nagrody BohaterONy 2019, która odbyła się 16 października ub. r. w Teatrze Narodowym w Warszawie. Pozostałe pocztówki, listy i laurki zostaną przekazane bohaterom osobiście lub pocztą w pierwszej połowie 2020 roku.

PAP

drukuj