fot. PAP/Piotr Augustyniak

Ponad 1000 interwencji strażaków po sobotnich nawałnicach; IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia pogodowe

Już ponad 1000 razy od wczoraj interweniowali strażacy. Jest to spowodowane burzami, które objęły Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje kolejne ostrzeżenia przed burzami z gradem, ale również przed upałami.

Od wczoraj do dzisiaj miało miejsce 1245 interwencji straży pożarnej. W ciągu nocy strażacy interweniowali prawie 400 razy. Wszystko za sprawą złych warunków pogodowych.

Najwięcej szkód doznało województwo warmińsko – mazurskie. To tam odnotowano 212 interwencji. W województwie pomorskim i zachodniopomorskim było ich 51.  Było to spowodowane trąbą powietrzną, która w sobotę wieczorem przeszła przez miasto Złocieniec. Zniszczenie objęło 50 dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych. W okolicach stadionu miejskiego drzewa uszkodziły budynek i stojące w pobliżu samochody. Na Dolnym Śląsku została ranna jedna osoba.

Obecnie w Polsce w gotowości jest blisko 1800 strażaków, którzy usuwają skutki burz. Ponadto Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: opolskiego, śląskiego, na zachodzie mazowieckiego, podkarpackiego oraz małopolskiego – w północno-zachodnich powiatach.

Jednocześnie IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w województwie mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim oraz części województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Zaleca się, aby ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić bez potrzeby z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Ważne jest również nakrycie głowy. Trzeba pamiętać, aby nie zostawiać dzieci oraz zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

TV Trwam News/RIRM

drukuj