fot. pixabay.com

Pomorskie: wojewoda wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji elektrowni jądrowej na Pomorzu

Wojewoda pomorski, Dariusz Drelich, wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji – budowy obiektu energetyki jądrowej – poinformowano na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa powstanie na obszarze gminy Choczewo.

W poniedziałek na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku poinformowano, że wojewoda pomorski, Dariusz Drelich, wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji – budowy obiektu energetyki jądrowej.

W lipcu tego roku inwestycja otrzymała decyzję zasadniczą od Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Oznaczało to, że projekt jest zgodny z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką energetyczną.

W sierpniu br. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyła do wojewody pomorskiego wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej. Decyzja ta zapewnia spółce PEJ prawo do terenu niezbędnego dla budowy inwestycji zarówno na lądzie, jak i na morzu. Określa również nieruchomości, które zostaną objęte inwestycją, a także precyzuje warunki realizacji inwestycji, w tym techniczne, środowiskowo-konserwatorskie, przeciwpożarowe.

W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych – elektrownia na Pomorzu jest pierwszą z nich. Za realizację inwestycji odpowiada PEJ – spółka celowa utworzona do koordynacji procesu budowy.

W grudniu 2021 roku PEJ, która należy w 100 procentach do Skarbu Państwa, wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 roku.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl