fot. PAP

Pomorskie: W trzech miejscach Wisła przekroczyła stany ostrzegawcze 

Wisła przekroczyła stan ostrzegawczy w Tczewie, Gdańskiej Głowie i Przegalinie. Do stanów alarmowych w tych miejscach brakuje od 8 do 32 centymetrów.

Jak poinformował rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Roman Nowak, w Tczewie Wisła przekroczyła stan ostrzegawczy o 88 centymetrów, Gdańskiej Głowie o 61 cm, a Przegalinie o 42 cm.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku nie odebrało żadnych niepokojących zgłoszeń dotyczących stanu wałów i urządzeń przeciwpowodziowych.

W Gdańsku-Świbnie i bezpośrednio przy ujściu Wisły do Bałtyku rzeka jest poniżej stanów ostrzegawczych.

– W ciągu najbliższej doby w ujściowym odcinku Wisły przewidywane są dalsze wzrosty stanów wody – lokalnie do strefy stanów alarmowych i powyżej, a w samym ujściu do strefy stanów ostrzegawczych. Według ekspertów, aktualna sytuacja hydrometeorologiczna nie powinna powodować utrudnień w odpływie wody z Wisły do morza – dodał rzecznik wojewody.

W związku z sytuacją na Wiśle wojewoda pomorski ogłosił w piątek pogotowie przeciwpowodziowe dla Gdańska oraz powiatów: gdańskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, nowodworskiego, tczewskiego i sztumskiego.

W niedzielę rano, według raportów służb IMGW, poziom Wisły w Tczewie może wynosić 875 cm. Stan alarmowy w tym miejscu wynosi 820 cm. Podczas powodzi w 2010 r. w Tczewie zanotowano 1041 cm.

W związku z ogłoszeniem pogotowia przeciwpowodziowego władze samorządowe zagrożonych powiatów zobowiązane są m.in. do wprowadzenia całodobowych dyżurów, zabezpieczenia pełnej dyspozycyjności magazynów przeciwpowodziowych oraz odpowiednich jednostek i osób.

PAP

drukuj