fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Pomorski sejmik apeluje do rządu o wstrzymanie prac nad połączeniem Lotosu z Orlenem

Sejmik Województwa Pomorskiego zaapelował do rządu o wstrzymanie wszelkich prac zmierzających do połączenia spółek należących do Grup Kapitałowych: Orlen i Lotos.

W uchwale, którą poparło 29 radnych z PO, PiS-u i PSL-u, wyrażono zaniepokojenie w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi rządowych planów konsolidacji dwóch spółek paliwowych.

Ich zdaniem, pozbawienie Lotosu niezależności może bowiem doprowadzić do marginalizacji gospodarczej Pomorza.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreślił, że obecnie nie są prowadzone prace dotyczące połączenia koncernów paliwowych. Wskazał jednak, że taki scenariusz jest analizowany.

Na skutek głosów zewnętrznych, próbuję robić coś w tym kierunku, żeby zobaczyć, czy to jest słuszne i potrzebne, czy nie. Należy zobaczyć efekt tego połączenia: co uzyskamy, do czego może być nam to potrzebne. Takie decyzje nie są w tej chwili podejmowane. Różne rzeczy są natomiast analizowane i sprawdzane. Takie analizy mogą wywołać różne kontrowersje, z tym, że ja tutaj nie widzę nawet, jeżeli szłoby to w tym kierunku co by na tym miało stracić np. jakieś województwo – powiedział Krzysztof Tchórzewski.

Przyjęta przez sejmik uchwała ma zostać przekazana premier Beacie Szydło, zarządowi województwa, ministrom energii i rozwoju, a także parlamentarzystom z województwa pomorskiego.

O sprawie ewentualnej fuzji Lotosu i Orlenu co pewien czas informują media. W ostatnim czasie wypowiedział się na ten temat wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. W ub. tygodniu podczas spotkania z Pracodawcami Pomorza miał on powiedzieć, że połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos jest nieuniknione.

RIRM

drukuj