PAP/Łukasz Gągulski

Pomoc dla poszkodowanych w wyniku nawałnic

Mieszkańcy Myślenic walczą ze skutkami gwałtownych nawałnic, które przeszły przez Małopolskę w zeszłym tygodniu. Rząd we współpracy z samorządowcami zapowiedział pomoc finansową dla poszkodowanych.

W ostatnim tygodniu przez Małopolskę przeszły nawałnice. Gwałtowne ulewy i podtopienia wyrządziły największe szkody w gminie Myślenice. W usuwaniu szkód mieszkańcom pomagali policjanci, strażacy i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Z najbardziej zagrożonych terenów ewakuowali oni ludzi.

– Łącznie podczas tych zdarzeń ewakuowaliśmy 22 osoby, które były zagrożone właśnie tym wezbraniem wód. Woda – mogę to powiedzieć, byłem tutaj od godziny 4.00 – podnosiła się w oczach i systematycznie podejmowaliśmy takie działania, które spowodowałyby bezpieczne ewakuowanie osób, które były zagrożone w tym momencie – powiedział Roman Ajchler, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach.

W wyniku nawałnicy nikt nie zginął – poinformował Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach. Obecnie sytuacja pogodowa jest już stabilna, jednak żywioł spowodował ogromne straty. Myślenicki Urząd Gminy uruchomił infolinię. Mogą na nią dzwonić najbardziej poszkodowani przez nawałnice.

– Przez cały okres trwania akcji ratunkowej na uruchomioną infolinię w urzędzie Miasta i Gminy Myślenice wpłynęło 230 zgłoszeń od mieszkańców, szczególnie tych czterech miejscowości, które wymieniłem. Najwięcej z miejscowości Głogoczów, Myślenice, Krzyszkowice, Jaworonik – wskazał Jarosław Szlachetka, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Mieszkańcy najczęściej zgłaszali podtopione piwnice, zalane posesje oraz zablokowane drogi dojazdowe. Na infolinię zgłaszali się także mieszkańcy w sprawie zasiłku na remonty. Takie wsparcie trafiło już do pierwszych poszkodowanych.

– Tych wszystkich zgłoszeń do CUS-u wpłynęło 133, z czego na chwilę obecną 40 wniosków zostało zakwalifikowanych do pomocy do 6 tysięcy złotych i 15 wniosków będzie zakwalifikowanych ostatecznie do 200 tys. złotych – poinformował Jarosław Szlachetka.

Udzielenie wsparcia zapowiedział także premier Mateusz Morawiecki, który Gminę Myślenice odwiedził dzień po nawałnicy.

– Dla mnie bardzo ważne jest w tym kontekście to, aby z jednej strony zadziałać natychmiast w kierunku pomocy dla ludzi i tutaj dziękuję Panu wojewodzie, dziękuję samorządowcom, którzy szybko przystąpili do realizacji zadań rządowych, do dystrybucji środków rządowych, do szacowania strat, szacowania szkód – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.   

W ramach Polskiego Ładu rząd Prawa i Sprawiedliwości przekaże środki Gminie Myślenice na budowę inwestycji przeciwpowodziowych. Ma to zapobiec powodziom w przyszłości.

TV Trwam News

drukuj