fot. twitter.com/KGPSP

Polskie służby ratownicze spieszą z pomocą ofiarom katastrofy w Bejrucie

Potężny wybuch w Bejrucie wstrząsną nie tylko Libanem, ale całym światem. Ze wszystkich stron płynie pomoc dla poszkodowanych. Obecni są także Polacy. Z ostatnich informacji wynika, że eksplozja w Bejrucie zabiła 135 osób i raniła ponad 4 tysiące.

Na miejscu tragedii pojawili się ratownicy z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, którzy posługują w przepełnionych szpitalach.

– Prowadzimy z naszym lokalnym personelem ocenę potrzeb, spotykamy się z lokalnymi partnerami tj. straż pożarna. Wszystko po to, by zidentyfikować osoby najbardziej potrzebujące pomocy, szczególnie dotknięte skutkami tego wybuchu i dotrzeć z pomocą, jak najskuteczniej do tych, którym jest ona niezbędna – podkreśla Agnieszka Nosowska z Polskiego Centrum Pomocy, która od kilku dni pomaga w Bejrucie.

Pomoc niosą także polscy strażacy.

– Pracujemy w odległości mniej więcej 1 km od epicentrum wybuchu. W takiej dzielnicy zamieszkałej dość gęsto, możemy spodziewać się tam osób poszkodowanych – poinformował st. kpt. Grzegorz Borowiec.

Na miejscu zdarzenia w bardzo trudnych warunkach pracuje 39 polskich strażaków i 4 psy.

– Jest bardzo gorąco, zwierzaki dość mocno męczą się w takim upale i nie mogą długo pracować. Ratownicy ubrani w specjalne ubrania, kombinezony ochronne, na takich strefach roboczych w pełnym słońcu (temperatura sięga 35 stopni w ciągu dnia) nie są wstanie długo przebywać i dawać z siebie wszystkiego – akcentował st. kpt. Grzegorz Borowiec.

Dla Libanu organizowana jest też międzynarodowa pomoc – poinformował podczas wizyty w Bejrucie prezydent Francji Emmanuel Macron.

– Zorganizujemy w Bejrucie międzynarodową konferencję dotyczącą pomocy i wsparcia dla ludności libańskiej, której celem będzie mobilizacja międzynarodowych funduszy: Europejczyków, Amerykanów, ludzi z całego regionu i spoza niego, w celu zapewnienia leków, opieki, żywności i potrzeb mieszkaniowych – zapowiedział prezydent Francji.

Przyczyna wtorkowej eksplozji wciąż jest nieznana.

TV Trwam News

drukuj