fot. PAP/Andrzej Grygiel

Polski rząd chce zawieszenia patentów na szczepionki przeciw COVID-19

Polski rząd popiera zawieszenie patentów na szczepionki przeciw COVID-19. Podobne stanowisko zajmuje amerykańska administracja.

Zawieszenie praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw COVID-19 – na takie rozwiązanie nalegają w USA członkowie Partii Demokratycznej oraz rządy ok. 100 krajów na świecie. To rozwiązanie popiera także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, do czego odniósł się szef kancelarii premiera, minister Michał Dworczyk.

– Absolutnie to stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych jest zbieżne z postulatami formułowanymi przez polski rząd i przez premiera Mateusza Morawieckiego – oznajmił pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień w wywiadzie dla „Super Expressu”.

Mateusz Morawiecki zadeklarował dziś, że kwestię uwolnienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19 będzie podnosił na nieformalnym szczycie UE w Portugalii.

– Będę bardzo mocno wypowiadał się w tej sprawie. Będziemy dążyć do tego, żeby przekonać najbogatsze kraje, które są jednocześnie posiadaczami licencji patentów, żeby je udostępniły, a produkcja mogła ruszyć w sposób zwielokrotniony – powiedział premier.

Taki sam apel płynie ze Stolicy Apostolskiej od papieża Franciszka.

 

TV Trwam News

drukuj