fot. PAP?EPA

Polska pod wpływem wyżu

Jak podaje IMGW, Skandynawia, Szkocja, północno-zachodnia Rosja oraz krańce południowo-wschodnie Europy znajdą się w zasięgu niżów, ze strefami frontów atmosferycznych, z ośrodkami nad Morzem Norweskim i Morzem Czarnym.

Nad pozostałą częścią kontynentu pogodę kształtował będzie rozległy wyż z centrami nad południowymi Niemcami i Chorwacją.

Polska będzie pod wpływem wspomnianego wyżu. Z zachodu napłynie cieplejsze powietrze polarno-morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1022 hPa i będzie spadać.

W piątek na zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. W centrum i na wschodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na krańcach wschodnich możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2 st. na południowym wschodzie, około 0 st. w centrum do 2 st., 5 st. na zachodzie i nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu i nad morzem porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

W nocy z piątku na sobotę w centrum i na południu zachmurzenie małe i umiarkowane. Na północy zachmurzenie duże lub umiarkowane. Nad ranem na wybrzeżu lokalnie słabe opady deszczu lub mżawki. W rejonach podgórskich miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -8 st. miejscami na południu, -5 st., -3 st. w centrum, do -3 st., 0 st. na północy i około 1 st. na wybrzeżu. W dolinach karpackich lokalnie -16 st., a w kotlinach sudeckich -9 st. Wiatr słaby, na północy słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

W sobotę w centrum i na południu zachmurzenie małe i umiarkowane. Na północy zachmurzenie duże i miejscami słabe opady mżawki. Temperatura maksymalna od -1 st. na wschodzie do 3 st., 4 st. lokalnie na zachodzie i nad morzem. Miejscami w rejonach podgórskich w zasięgu inwersji 5 st., 8 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu i nad morzem porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

W piątek w Warszawie zachmurzenie duże, możliwe większe przejaśnienia. Temperatura maksymalna 1 st. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, nad ranem rozpogodzenia. Temperatura minimalna -3 st. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W sobotę zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna 1 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj