fot. Paweł Palembas

Polska pod wpływem wyżu

Jak informuje IMGW, Skandynawia, Półwysep Iberyjski, Apeniński oraz środkowa Rosja znajdować się będą pod wpływem niżów, w strefach oddziaływania frontów atmosferycznych. Na pozostałym obszarze pogodę kształtować będą wyże. Polska będzie pod wpływem wyżu z centrum nad Słowacją.

Na krańcach północnych kraju zaznaczy się wpływ ciepłego rontu atmosferycznego, związanego z układem niżowym znad Europy Północnej. Pozostaniemy w dość chłodnej, wilgotnej, polarno-morskiej masie powietrza, jedynie nad północne obszary Polski zacznie napływać cieplejsza, polarno-morska masa powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1020 hPa i będzie wahać się.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, głównie na południu i zachodzie kraju. W górach rozpogodzenia. Miejscami stopniowo zanikające opady śniegu, śniegu z deszczem, deszczu lub mżawki, początkowo lokalnie marznącego deszczu powodującego gołoledź. Rano i wieczorem lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 0 st. na wschodzie do 3 st. na zachodzie, nad morzem 3 st., 4 st. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany i dość silny, na północy i wschodzie z kierunków zachodnich, na południowym zachodzie, z południowych.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na północnym wschodzie i wschodzie miejscami opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Miejscami mgły marznące, ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -5 st. na południu do 1 st. na północy, w kotlinach górskich od -8 st. do -4 st. Wiatr przeważnie słaby, zmienny, na północy słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. W górach zachmurzenie małe. Miejscami słabe opady deszczu, głównie na wschodzie. Temperatura maksymalna od 1 st. do 3 st., w rejonach podgórskich od 2 st. do 5 st. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków południowych, na w rejonach podgórskich miejscami porywisty.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie duże. Niewielkie prawdopodobieństwo słabych opadów deszczu. Temperatura maksymalna 1 st. Wiatr słaby, zachodni. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami mgła, ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna -1 st. Wiatr słaby, zachodni. We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna 2 st. Wiatr słaby, południowy.

PAP/RIRM

drukuj