fot. pixabay.com

Polska pod wpływem niżu

Jak informuje IMGW, od Europy południowo-zachodniej po zachodnią i częściowo środkową sięgać będzie wyż. Wpływ wyżu zaznaczy się także na krańcach południowo-wschodnich. Nad pozostałym obszarem pogodę kształtować będą niże z układami frontów.

Na południowym wschodzie Polski zaznaczał się będzie niż wraz z układem frontów atmosferycznych. Na północną Polskę oddziaływać będzie płytki ośrodek niżowy znad Skandynawii i związany z nim chłodny front atmosferyczny. Pod koniec dnia na krańce zachodnie zacznie wpływać wyż znad Niemiec. Ciepłe polarno-morskie powietrze zaznaczy się na krańcach południowo wschodnich. Pozostały obszar będzie pod wpływem chłodnej, polarno-morskiej masy powietrza, a po południu na krańce północno wschodnie przejściowo napłynie powietrze pochodzenia arktycznego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1001 hPa i będzie rosnąć.

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, po południu od północnego zachodu Polski zmniejszające się do umiarkowanego i małego. Okresami przelotne opady deszczu, na Suwalszczyźnie również deszczu ze śniegiem. W górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 5 st. na północnym wschodzie, około 9 st. w centrum, do 15 st. na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane. Na północnym wschodzie Polski zachmurzenie początkowo duże i miejscami słabe przelotne opady deszczu ze śniegiem. Miejscami na północnym zachodzie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od -1 do 1 st., na wybrzeżu od 1 do 3 st., a w kotlinach górskich od -4 do -2 st. Wiatr na wschodzie i północy Polski słaby i umiarkowany, początkowo porywisty, północno-zachodni, na pozostałym obszarze słaby, zmienny.

W sobotę zachmurzenie małe, miejscami przejściowo umiarkowane. Temperatura maksymalna od 8 do 12 st. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo porywisty, na zachodzie: południowo-wschodni i wschodni, w centrum: północny skręcający na wschodni, na wschodzie: północno-zachodni i północny skręcający wieczorem na wschodni.

W piątek w Warszawie początkowo zachmurzenie całkowite z opadami deszczu o natężeniu umiarkowanym. Po południu rozpogodzenia i bez opadów. Temperatura maksymalna 8 st. Wiatr umiarkowany, porywisty, północny i północno-zachodni. W nocy pogodnie. Temperatura minimalna 0 st. Wiatr umiarkowany stopniowo słabnący do słabego, północno-zachodni. W sobotę zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 10 st. Wiatr słaby, przeważnie z kierunków północnych.

PAP

drukuj