fot. PAP/Radek Pietruszka

Trwa Kongres Polska Wielki Projekt

O tym czym dziś jest prawda zarówno w życiu społeczno-politycznym, jak i świecie uniwersyteckim, rozmawiają uczestnicy drugiego dnia Kongresu Polska Wielki Projekt.

10. edycja kongresu pod hasłem „Nowe pokolenie” odbywa się w Arkadach Kubickiego w Warszawie, jednak udział publiczności jest mocno ograniczony. Wszystko przez pandemię koronawirusa. Każdy może śledzić dyskusję na stronie internetowej www.polskawielkiprojekt.pl.

W sobotę, drugiego dnia, motywem przewodnim rozmów są hasła „prawda” i „wolność”. O tym, co stało się z prawdą i wolnością rozmawiali uczestnicy pierwszego panelu, a wśród nich doradca prezydenta RP socjolog prof. Andrzej Zybertowicz. Ekspert wskazał, że narzędziem zbyt rzadko stosowanym w poznawaniu rzeczywistości jest odróżnienie faktów prostych i złożonych.

– Akty proste cechują się tym, że posiadamy ustabilizowane kryteria rozstrzygania, czy informacje na dany temat są prawdziwe, czy nie. Natomiast fakty złożone charakteryzują się tym, że wymykają się kryteriom. Fakt taki, że pewien obywatel, który twierdzi, że nie był TW „Bolkiem”, został zarejestrowany w pewnych procedurach prawnych, jest faktem prostym. Fakt taki, że Polacy byli współsprawcami Holocaustu, jest faktem złożonym – akcentował prof. Andrzej Zybertowicz.

Jeszcze dziś paneliści porozmawiają na temat nowego układu sił na świecie i naszego miejsce w tym układzie oraz o tym, jak obecnie odczytywana jest myśl św. Jana Pawła II. Kongres potrwa do niedzieli.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj