fot. prezydent.pl

Prezydent RP: Polscy żołnierze przebywający na misjach zagranicznych byli i są bezpieczni

Prezydent RP Andrzej Duda zapewnił, że polscy żołnierze przebywający na misjach zagranicznych są bezpieczni. Podczas czwartkowej wizyty w Kolnie w woj. podlaskim prezydent powiedział, że polskie władze cały czas monitorują bezpieczeństwo w kraju i na świecie.

Prezydent Andrzej Duda nawiązał do sytuacji na Bliskim Wschodzie. Podkreślił, że podczas ataku na amerykańskie bazy w Iraku zachowano wszystkie procedury bezpieczeństwa, dlatego nie było żadnych strat.

– Byłem po rozmowie z przedstawicielami polskiego kontrwywiadu. Byłem po rozmowie z przedstawicielami polskiego wywiadu, byłem po rozmowie z polskimi dowódcami. Ja byłem po kontakcie z naszymi dowódcami w kontyngencie w Iraku. Powiedzieli mi, że są absolutnie opanowane procedury i nie ma żadnych sygnałów o tym, aby ktokolwiek zamierzał zaatakować polskich żołnierzy, aby polscy żołnierze mieli być celem jakiegokolwiek ataku. Wszystkie procedury bezpieczeństwa były wprowadzone i obowiązywały już od jakiegoś czasu, bo zaraz zostały wprowadzone mechanizmy bezpieczeństwa i wszyscy na czas zostali zabezpieczeni. To właśnie dlatego nie było żadnych strat i żaden polski żołnierz nie został nawet draśnięty. Polscy żołnierze byli i są bezpieczni – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Napięcie na Bliskim Wschodzie wzrosło po zabiciu przez armię USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. W odpowiedzi Iran zaatakował amerykańskie bazy w Iraku. W ostrzale rakietowym nikt nie zginął. NATO zawiesiło działania misji szkoleniowo-doradczej w Iraku. Biorą w niej udział żołnierze z Polski.

RIRM

drukuj