By Ministerstwo Obrony Narodowej - http://www.mon.gov.pl/pl/galeria/4482, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27948036

PGZ: Dostarczono 6 tys. sztuk amunicji do samobieżnych armatohaubic Krab

Zakłady Metalowe Dezamet S.A. dostarczyły sześć tysięcy sztuk amunicji 155 mm do samobieżnej armatohaubicy Krab – poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa. Dostawy amunicji do Krabów – najpotężniejszego działa, jakim dysponują polscy artylerzyści – są planowane także w kolejnych latach.

PGZ poinformowała na swoich stronach, że sześć tysięcy sztuk amunicji 155 mm w wersji bez gazogeneratora (zwiększa zasięg pocisku – PAP) zostało dostarczone do jednego ze składów materiałowych Sił Zbrojnych RP przez Zakłady Metalowe Dezamet S.A. z Nowej Dęby. Wyjaśniono też, że jest to realizacja tegorocznej części kilkuletniego kontraktu podpisanego z Inspektoratem Uzbrojenia. Dostarczenie kolejnych partii przewidziane jest na lata 2021-2022.

„Dzięki takim kontraktom Dezamet rozwija się i są możliwe kolejne inwestycje w nowe budynki produkcyjne, urządzenia CNC do precyzyjnej obróbki mechanicznej oraz wiele przyrządów kontrolno-pomiarowych poprawiających jakość i niezawodność naszych wyrobów. Od wielu lat dostarczamy naszej armii amunicję najwyższej jakości, która jest wykorzystywana przy sprzęcie rodzimej produkcji” – podkreślił cytowany w informacji prezes Dezametu Tomasz Wawrzkowicz.

Zakłady Metalowe Dezamet S.A. to firma wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Od wielu lat specjalizuje się w produkcji wojskowej. Asortyment przeznaczony na potrzeby obronności obejmuje przede wszystkim amunicję dużego i średniego kalibru: artyleryjską, moździerzową i granatnikową.

Armatohaubica Krab to obecnie najpotężniejsze działo, jakim dysponują polscy artylerzyści. Ważąca ponad pięćdziesiąt ton samobieżna armatohaubica jest w stanie wystrzelić na odległość ok. 40 kilometrów do 6 pocisków na minutę. Obsługa działa liczy 5 osób. Haubica Krab jest podstawowym środkiem ogniowym dywizjonu artylerii, pododdziału przeznaczonego do realizacji zadań wsparcia ogniowego na szczeblu brygady.

W skład dywizjonowego modułu ogniowego wchodzi: 24 samobieżne haubice Krab oraz 18 pojazdów dowodzenia i logistyki (2 wozy dowódczo-sztabowe, 9 wozów dowódczych, 6 amunicyjnych oraz wóz remontu uzbrojenia i elektroniki). Do 2024 r. Wojsko Polskie ma dysponować 5 dywizjonami tego sprzętu.

PAP

drukuj