fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia

Dziś obchodzimy Niedzielę Męki Pańskiej. Tym samym rozpoczyna się Wielki Tydzień – najważniejszy okres w liturgii chrześcijańskiej.

Niedziela Palmowa upamiętnia przybycie Chrystusa do Jerozolimy. Dziś podczas Eucharystii czytany jest ewangeliczny opis Męki Pańskiej. KEP zachęca też do przygotowania palmy wielkanocnej.

Ks. Wojciech Chistowski, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Gdańsku, mówi o uroczystym charakterze Niedzieli Palmowej.

– Niedziela Palmowa jest oczywiście upamiętnieniem uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Ten wjazd był rzeczywiście uroczysty i liturgia przeżywana w parafiach też jest do tego przystosowana, bo to był uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Uroczysty w tym znaczeniu, że chyba tylko Chrystus miał tę świadomość dlaczego uroczysty – bo ludzie, ci sami, którzy krzyczeli – jak Chrystus wjeżdżał do Jerozolimy czy szedł do Jerozolimy – „hosanna królowi”, za parę dni będą krzyczeli „Na krzyż z nim!”, „Ukrzyżuj go!” – wskazuje ks. Wojciech Chistowski.

Z powodu pandemii koronawirusa można uczestniczyć we Mszach św. za pośrednictwem transmisji m.in. w Radiu Maryja i Tv Trwam.

Także wierni, którzy nie mieli jeszcze okazji do przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy, mogą od poniedziałku do środy wziąć udział w rekolekcjach na naszych antenach.

Ze słuchaczami i widzami spotka się ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Emisja konferencji w Radiu Maryja o godz. 8.30 i 17.10, a w TV Trwam o godz. 8.15.

RIRM

drukuj