fot. flickr.com

KRUS rozpoczyna kampanię w ramach strategii „Wizja zero”

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ruszyła z tegoroczną kampanią w ramach strategii „Wizja zero”. Strategii, która ma na celu stworzenie lepszych warunków pracy i poprawę stanu zdrowia rolników. 

Praca na roli to trudne, ale i niebezpieczne zajęcie. I choć w ostatnich latach doszło do wyeliminowania wielu nieprawidłowości w środowisku pracy rolniczej, to i tak każdego roku dochodzi do wypadków. Przyczyn jest wiele. Najczęstsze to nieuwaga, rutyna, ale i stary sprzęt, na którym pracują rolnicy.

– Na pewno dla bezpieczeństwa rolnika i osób wykonujących pracę są osłony na wałek, gdyż to bardzo szybko się obraca, to jest bardzo niebezpieczna rzecz. Tam po prostu muszą być odpowiednie osłony na wałek przekaźnika mocy i przy tej maszynie, jak kosiarka do trawy, musi być osłona – mówi rolnik pan Krzysztof Boguszewski.

Dlatego, by stworzyć lepsze warunki pracy i poprawić stan zdrowia rolników, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ruszyła z tegoroczną kampanią w ramach strategii „Wizja zero”.

– Naszym dążeniem jest jednak całkowite wyeliminowanie wypadków i chorób zawodowych w rolnictwie, a także budowanie świadomości wagi dobrostanu rolnika w pełnym jego wymiarze: fizycznym, psychicznym jak również społecznym – wskazuje dr Aleksandra Hadzik, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jednym z elementów kampanii jest konkurs organizowany dla młodzieży ze szkół średnich i wyższych o profilu rolniczym. Polega on na nakręceniu 2-minutowego filmu promującego bezpieczne zachowania związane z pracą na terenie gospodarstwa rolnego. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w zeszłym roku.

– Doświadczenie ubiegłoroczne uczy, że bardzo wiele szkół, młodzieży z naszych szkół rolniczych (54) właśnie do tego konkursu przystąpiło. Na pewno nie będzie inaczej w tym roku, bo ta dobra „fama” o konkursie ma właśnie taką promocyjną siłę, że na pewno uczestników będzie więcej – mówi wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński.

Pracę konkursową należy przesłać do końca września. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej KRUS- u.

TV Trwam News

drukuj