fot. pl.wikipedia.org

Do 8 stycznia przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o tzw. Mały ZUS

Do 8 stycznia przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o tzw. Mały ZUS. Podmioty, które korzystały z ulgi w dotychczasowej formie i spełniają kryteria, nie muszą wypełniać nowego zgłoszenia do zakładu ubezpieczeń.

Ulga przysługuje przedsiębiorcy, którego przychody za ubiegły rok nie przekroczą trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia. W 2019 roku to 67,5 tys. zł.

Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie pomorskim, tłumaczy zasady wnioskowania o tzw. Mały ZUS.

– Mogą z niego korzystać ci, którzy prowadzili działalność przynajmniej przez 60 dni w ubiegłym roku, więc to nie jest dla tych, którzy prowadzili ją krócej. Jeśli ktoś prowadził więcej niż 60 dni, ale nie przez cały rok, to oblicza składkę proporcjonalnie, do tego nie może rozliczać się na zasadzie karty podatkowej i jednocześnie być zwolnionym z VAT-u. Osoby, które chciałyby skorzystać z Małego ZUS-u – czy to przedłużenia, czy po raz pierwszy jeszcze w styczniu – do 8 stycznia muszą złożyć dokumenty zgłoszeniowe z kodem właściwym dla małego ZUS-u, albo na deklaracji rozliczeniowej w terminie, do którego składają deklaracje: do 10 lub 17 stycznia; zaznaczyć, że korzystają z Małego ZUS-u – wskazał Krzysztof Cieszyński.

1 lutego wchodzi w życie rozszerzona forma Małego ZUS-u. Zwiększa ona do 120 tys. zł. próg dochodowy, który uprawnia do skorzystania z ulgi. To oznacza, że minimalne zarobki przedsiębiorców nie mogą przekroczyć 6 tys. zł.

Firmy korzystające z ulgi na starych zasadach, od lutego będą mogły opłacać składki zgodnie z rozszerzoną formą. Pozostali, których ustawa dopiero obejmie, mogą zgłaszać się od 1 lutego.

RIRM

drukuj