pomocafryce.org

Polska Fundacja dla Afryki zamierza wybudować porodówkę dla jednej z miejscowości w Kamerunie

Polska Fundacja dla Afryki chce zbudować porodówkę na północy Kamerunu. Wiele kobiet w tym kraju umiera w trakcie porodu.

S. Józefina Grabowska wiele lat spędziła w Kamerunie. Kobiety, które zachodzą tutaj w ciąże, nie mogą liczyć na dostęp do profesjonalnej pomocy medycznej. Są przypadki, że to właśnie brak takiej pomocy decyduje o życiu lub śmierci. [czytaj więcej] 

– Jest bardzo dużo przypadków, że matki umierają z powodu powikłań po porodzie. Jest bardzo dużo dzieci, które przychodzą do mnie, gdzie mam napisane, że jest sierotą, ponieważ matka zmarła w czasie porodu – wskazuje s. Józefina Grabowska.

Na ten problem chce odpowiedzieć [Polska Fundacja dla Afryki]  Zbiera środki na budowę porodówki w Madingring. To miejscowość na północy Kamerunu, kompletnie zapomniana przez ludzi. Działa tam przychodnia zbudowana przez siostry z Włoch. Jest w opłakanym stanie. Łóżko porodowe, z którego korzystają rodzące kobiety, ma 20 lat.

– Oni nie są w stanie pomóc pacjentom, którzy napływają do nich z 64 wiosek. To jest olbrzymi obszar, który oni obsługują, obszar zamieszkiwany przez tysiące kobiet, które potrzebują często pomocy – podkreśla Wojciech Zięba z Polskiej Fundacji dla Afryki.

Nowa porodówka w tym miejscu pozwoli bezpiecznie przyjąć poród. Celem jest zadbanie o zdrowie kobiet i dzieci.

– Ale także przeprowadzanie badań prenatalnych. To jest niezmiernie ważny akcent, ponieważ w Kamerunie jest tradycja, że kobiety rodzą głównie w domu. Tego się nie zmieni. Taka jest tradycja od wieków – mówi Wojciech Zięba.

Badania prenatalne w takim miejscu pozwolą wychwycić wszystkie patologie ciąży jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej. Jeśli diagnoza wskaże, że matka potrzebuje cesarskiego cięcia, będzie można zareagować. Transport do szpitala, jeśli dzieje się coś złego w trakcie porodu, jest mocno ograniczony. By dotrzeć do profesjonalnej placówki, trzeba pokonać 300 kilometrów. Często taki transport kończy się tragicznie. Porodówka w Madingring pozwoli uniknąć niepotrzebnej śmierci – alarmuje Polska Fundacja dla Afryki, która na ten cel chce uzbierać 240 tys. złotych.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl