fot. pomocafryce.org

Polska Fundacja dla Afryki buduje szpital na Madagaskarze

Polska Fundacja dla Afryki buduje jeden z największych szpitali na Madagaskarze, w miejscowości Mam­pi­ko­ny. Obecnie tamtejsi ludzie są skazani na śmierć z powodu braku zaplecza medycznego.

Sytuacja na Madagaskarze jest bardzo trudna. Brakuje jedzenia, wody, prądu, leków – mówiła szefowa polskiej misji medycznej na Madagaskarze, dr Lidia Stopyra.

– To są rejony, które są skrajnie biedne. To jest bieda, której my sobie w ogóle nie wyobrażamy. Są miejsca, gdzie nie ma dostępu do czystej wody. Nad rzekami ludzie budują ze słomianych materiałów zlepionych błotem. Te rzeki pod koniec pory suchej są zupełnie wyschnięte. Z tych rzek oni piją wodę, dlatego dominują choroby, które są przenoszone drogą pokarmową – podkreśliła dr med. Lidia Stopyra.

Odległość do lekarza wynosi nieraz nawet kilkadziesiąt kilometrów, które ludzie muszą przebyć na piechotę.

– Ci ludzie są skazani na pomoc lokalnych znachorów lub ewentualnie jakiś pielęgniarzy. W Mampikony istnieje tylko jeden szpital państwowy. To jest szpital, który ma zaledwie 15 łóżek. 15 łózek dla regionu, który ma 15 mln mieszańców to zdecydowanie za mało – zaakcentował prezes Polskiej Fundacji dla Afryki, Wojciech Zięba.

Dlatego Fundacja zdecydowała się podjąć inwestycje i zbudować tam szpital.

– Powstaną tam szpitalne oddziały ratunkowe, pediatria, trzy bloki operacyjne, oddział ogólny, oddział wewnętrzny, ginekologia oraz 120 łóżek dla chorych – poinformował Wojciech Zięba.

Szczegółowe informacje na temat projektu oraz tego, w jaki sposób można pomóc, znajdują się na stronie internetowej https://pomocafryce.org/.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl