Polska będzie pod wpływem wyżu

Jak informuje IMGW, przeważający obszar Europy wraz z Polską, będzie pod wpływem układów wysokiego ciśnienia, jedynie Wyspy Brytyjskie, Francja, kraje Beneluksu, północne Niemcy oraz zachodnia Rosja znajdą się pod wpływem niżów. Polska będzie pod wpływem wyżu, którego centrum przemieści się znad Czech nad Bałkany. Obszar kraju pozostanie w przetransformowanym powietrzu arktycznym.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1017 hPa i będzie rosło, po południu zacznie spadać.

W piątek na zachodzie początkowo zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże, później rozpogodzenia. Na Pomorzu rano miejscami mgła, ograniczająca widzialność do 500 m. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami słabe opady śniegu; od zachodu stopniowy zanik opadów i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od -6 st. na krańcach północno-wschodnich do -2 st. na zachodzie; w rejonach podgórskich od -7 do -4 st., a na wybrzeżu od -2 do 0 st. Wiatr słaby, północno-zachodni i zachodni, na zachodzie kraju skręcający na południowo-zachodni i południowy.

W nocy z piątku na sobotę na wschodzie początkowo zachmurzenie duże i miejscami słabe opady śniegu, później od zachodu zanik opadów i rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze kraju bezchmurnie, ale po północy na zachodzie wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego; nad ranem na krańcach zachodnich możliwe słabe opady śniegu. Na Pomorzu Wschodnim oraz we wschodniej połowie kraju lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -15, -11 st. na wschodzie i południu do -7, -4 st. na krańcach zachodnich i wybrzeżu; chłodniej w rejonach podgórskich: od -20 st. w dolinach bieszczadzkich do -16 st. na Przedgórzu Sudeckim.

Wiatr słaby, zmienny, jedynie na zachodzie z kierunków południowych słaby wzmagający się do umiarkowanego.

 

PAP/RIRM

drukuj