fot. flickr.com

Polscy i niemieccy policjanci rozbili grupę złodziei paneli fotowoltaicznych

56 zatrzymanych, w tym 45 aresztowanych i 228 zarzutów wobec tych osób – to efekt współpracy Centralnego Biura Śledczego Policji i niemieckiej policji, które razem pracowały nad rozbiciem grupy przestępczej kradnącej panele fotowoltaiczne w Niemczech – poinformowało CBŚP.

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, postępowania w tej sprawie były równolegle nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze i Prokuraturę do spraw Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości z Brandenburgii we Frankfurcie nad Odrą.

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że wśród zatrzymanych są dwie osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą, a podczas śledztwa odzyskano mienie warte prawie 2 miliony złotych.

Według ustaleń niemieckiej policji w Brandenburgi w ciągu roku dochodziło do kilkudziesięciu włamań i kradzieży z pól solarnych. Wspólne działania policjantów CBŚP i niemieckich doprowadziły do zatrzymania członków grupy trudniącej się procederem i podejrzanych o paserstwo. Ci ostatni działali między innymi na terenie województwa wielkopolskiego i lubelskiego.

Według policji łupem grupy mogło paść kilka tysięcy paneli fotowoltaicznych oraz falowników o łącznej wartości ponad 3,5 milionów euro.

Ze strony polskiej nad sprawą pracowali funkcjonariusze CBŚP z Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego, którzy przez wiele miesięcy zbierali informacje na temat działalności grupy po obu stronach polsko-niemieckiej granicy.

W celu rozbicia grupy policjanci nawiązali współpracę z Policją Kryminalną we Frankfurcie nad Odrą, która była prowadzona dzięki zawartemu porozumieniu pomiędzy Komendantem Głównym Policji a Prezydium Policji Kraju Związkowego Brandenburgii. Podpisanie umowy o współpracy umożliwiło bezpośrednią wymianę informacji, koordynację oraz szybkie i sprawne działanie.

PAP/RIRM

drukuj