fot. PAP/EPA

Północna cześć Polski słoneczna i „na plusie”; środkowa i południowa deszczowa

Jak informuje IMGW, na północnym-wschodzie, częściowo w centrum oraz na krańcach południowo-zachodnich kontynentu, zaznaczać się będą układy wyżowe. Na pozostałym obszarze Europy pogodę kształtować będą niże z układami frontów atmosferycznych.

Polska będzie pod wpływem płytkiej zatoki niżowej z rozmywającym się frontem okluzji, związanej z wypełniającym się niżem z ośrodkiem w rejonie Niziny Czarnomorskiej. Ze wschodu napływać będzie dość wilgotne powietrze polarne.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1007 hPa i będzie rosnąć.

W środę na południu, wschodzie i w centrum zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami i miejscami, zwłaszcza w województwach południowo-wschodnich, opady śniegu. W Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 7 cm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami rozpogodzenia, lokalnie słabe opady śniegu. Na zachodzie, północny i w centrum rano gdzieniegdzie marznące mgły ograniczające widzialność do 300 m. Lokalnie mgły mogą utrzymywać się do południa. Temperatura maksymalna od -1 st. na wschodzie i w dolinach górskich do 3 st. na zachodzie. W kotlinach karpackich lokalnie od -3 st. do -1 st. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków wschodnich, na południu kraju z północnych.

W nocy ze środy na czwartek w województwach południowo-wschodnich zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, okresami opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, lokalnie słabe opady śniegu, miejscami rozpogodzenia oraz mgły osadzające szadź i ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna przeważnie od -6 st. do -2 st., a na północy oraz w kotlinach sudeckich miejscami od -9 st. do -6 st. Wiatr słaby, przeważnie z kierunków wschodnich, na południu kraju z północnych.

PAP/RIRM

drukuj