fot. pixabay.com

Policyjni związkowcy: Policja drugi rok z rzędu jest instytucją niedofinansowaną

Niestety, nastały czasy, że policja drugi rok z rzędu będzie mieć zadłużenie na koniec roku. Jest instytucją niedofinansowaną, niedowartościowaną, która wymaga pilnych napraw – powiedział w środę na konferencji w Sejmie przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „Solidarność”, Jacek Łukasik.

Policyjni związkowcy spotkali się w środę z sejmową Komisją Administracji i Spraw Wewnętrznych.

„Podczas spotkania przedstawiliśmy program naprawczy policji, który został przygotowany przez nasz związek” – wyjaśnił Jacek Łukasik.

Zaznaczył, że dotyczy on szybkiej naprawy sytuacji w policji w związku z kryzysem kadrowym.

„Program zawiera najszybsze rozwiązania, które można wprowadzić zarówno poprzez rozporządzenia, jak również przez wnikliwą analizę i zmianę poszczególnych przepisów ustawy o policji” – dodał.

Program podzielony jest na trzy części. Pierwszą z nich jest część ogólna, czyli finansowanie policji z PKB, stworzenie ustawy o pracownikach służb mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, kadencyjność Komendanta Głównego Policji oraz szereg przepisów wykonawczych, które często są interpretowane na niekorzyść funkcjonariusza policji.

„Chcemy dokonać gruntownej zmiany naszej formacji, aby przywrócić atrakcyjność i prestiż zawodu policjanta oraz pracownika policji. Od nowego roku 80-90 proc. pracowników będzie zatrudnionych za minimalną krajową. Zarobki policjantów, które jeszcze kilkanaście lat temu były dwukrotnością minimalnego wynagrodzenia, spłaszczyły się do 80 proc. minimalnej krajowej” – przekazał związkowiec.

Podkreślił, że najważniejszą rzeczą, o którą postulują związkowcy, jest sztywne powiązanie na wzór Wojska Polskiego, finansowania budżetu policji z PKB.

„Niestety, nastały czasy, że policja drugi rok z rzędu będzie mieć zadłużenie na koniec roku. Jest instytucją niedofinansowaną, niedowartościowaną, która wymaga pilnych napraw” – ocenił Łukasik.

Pytany o liberalizację przepisów używania broni palnej, ocenił, że przepisy są dobre.

„Tylko należy pamiętać, że policjant ma kilka sekund na podjęcie decyzji. Natomiast późniejsze czynności wdrażane przez zespoły kontrolne mają czas na spokojną analizę. To jest to, co jest uciążliwe dla policjantów” – wyjaśnił.

Na koniec podziękował za wpłaty na zbiórkę zorganizowaną dla rodzin policjantów, którzy zginęli we Wrocławiu.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl