fot. PAP/Jakub Kamiński

Policyjne grupy „SPEED” w każdym województwie

Od środy w każdym województwie będzie funkcjonowała specjalna grupa o nazwie „SPEED”, złożona z najlepiej doświadczonych i wyszkolonych policjantów ruchu drogowego. Jej głównym celem będzie walka z nadmierną prędkością na drogach.

– Nadmierna prędkość zabija i to naprawdę – wskazał podczas briefingu prasowego podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Statystyki są zatrważające.

 – Nadmierna prędkość to jest mniej czasu na obserwację drogi, to mniej czasu na reakcje obronne. W tamtym roku 722 osoby zginęły tylko z tej przyczyny – z nadmiernej prędkości – podkreślił podinsp. Radosław Kobryś.

 Stąd pomysł na powołanie specjalnego zespołu o nazwie „SPEED”, który zajmie się głównie ujawnianiem wykroczeń najbardziej wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego. 

– Nadmierna prędkość w obszarze zabudowanym i niezabudowanym, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe zachowania w okolicach przejść dla pieszych. Chcemy pomóc zrozumieć tym, którzy myślą, że są najlepszymi kierowcami na świecie, że jeśli chcą to wykazać, niech robią to na torach wyścigowych, a nie na drogach publicznych, bo jak sama nazwa wskazuje, drogi publiczne są dla wszystkich – dodał podinsp. Radosław Kobryś. 

„SPEED” to zespół doświadczonych funkcjonariuszy, uzbrojonych w specjalny sprzęt. Chodzi m.in. o motocykle z wideorejestratorami wykroczeń czy laserowe mierniki prędkości z wizualizacją obrazu. Specjalna grupa od środy będzie funkcjonowała już w każdym województwie, na wzór zespołu, który w komendzie stołecznej pracuje już od października ubiegłego roku. Od tego czasu policjanci stołecznego zespołu „SPEED” ujawnili ponad 12 tys. wykroczeń, z czego ponad 11 tys. dotyczyło przekroczeń prędkości. Na skutek prowadzonych działań odebrano 2,4 tys. praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj