fot. twitter.com

Policja: wylegitymowano ponad 130 osób protestujących przed siedzibą PZŁ

Policjanci wylegitymowali ponad 130 osób podczas manifestacji rolników przed siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie – powiedział we wtorek rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Jak przekazał rzecznik Komendy Stołecznej Policji w trakcie wtorkowych działań policjanci nałożyli 32 mandaty karne oraz sporządzono dokumentację dotyczącą 105 osób.

„Wszystko celem skierowania wniosków o ukaranie do sądu” – podkreślił policjant.

Dodał, że policjanci prowadzili czynności wykonywano w związku z zaśmiecaniem i wzbranianiem się przy opuszczeniu zgromadzenia po jego rozwiązaniu.

Protestujący rolnicy z ruchu AGROunia zgromadzili się we wtorek rano przed siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego na ulicy Nowy Świat. Andrzej Waszczuk, jeden z koordynatorów ruchu w woj. lubelskim, powiedział, że rolnicy postulowali do związku łowieckiego o wzięcie odpowiedzialności za pomór świń w gospodarstwach.

„Problem z dziką zwierzyną zarażoną ASF odbija się na wsiach już od lat. Apelujemy od 2004 roku, że jest za dużo dzików, które roznoszą choroby i w dalszym ciągu nie widać żeby podjęto realne kroki w zwalczaniu zarazy. Z tego powodu liczba świń w gospodarstwach maleje w zastraszającym tempie” – dodał.

Rolnicy domagają się m.in. zwrotu pieniędzy za szkody wyrządzone w ich gospodarstwach przez myśliwych, którzy w niedostatecznym – według rolników – stopniu prowadzą odstrzał dzików. Protestujący mieli transparenty z hasłami: „Oddajcie pieniądze za szkody łowieckie”; „Wybierajcie: rolnicy czy dziki, żywność czy zabawa”; „Zabić dzika nie rolnika”; wywiesili też banery AGROunii i Polskiego Związku Rolników.

Nadkom. Sylwester Marczak, poinformował, że policja – rozwiązując zgromadzenie – musiała użyć siły.

„Policjanci apelowali do protestujących o zachowanie zgodne z prawem. Pomimo tego sytuacja nie uległa zmianie, w związku z czym zgromadzenie zostało rozwiązane przez policjantów przy użyciu siły” – powiedział.

Ulice Nowy Świat i Karkowskie Przedmieście, które były zablokowane od wtorku rano są już przejezdne – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego w stolicy.

PAP

drukuj